Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kursiyerlerle ebru yaptı

0 371

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın eşi Nursel Silpagar, Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ebru yapım atölye çalışmasına katılarak kursiyerlerle birlikte ebru yaptı.

Kültür Merkezi bünyesinde devam eden Resim Kursuna katılan kursiyerler, bu kez ebru atölyesi çalışması yaptı. Resim sanatının bu yönüyle de kavranması ve ebru tekniğinin tanıtımı amacıyla bir dersi bu çalışmaya ayırdıklarını belirten Resim Öğretmeni Ceylan Geyik, kursiyerlere ebru yapımının detaylarını anlattı.  Çalışma hakkında bilgi veren Geyik, ebru teknesi içindeki kitreye fırça aracılığı ile serpilen toprak boyalarının od adı verilen araçla kağıt üzerinde dağıtılarak şekil verildiğini aktardı.

Geleneksel sanatlarımızdan ebru yapımının huzur verici bir uğraş olduğunu ifade eden Bayan Silpagar da, diğer kursiyerlerle birlikte katre içine fırça yardımıyla boyalar katarak ortaya kendi desenini çıkardı. En eski Türk kağıt süsleme sanatlarından olan ebrunun tarihi 13’üncü yüzyıla kadar gidiyor. Türkistan Semerkant’ta yapıldığı bilinen ebru, o tarihten bugüne ebruzenler tarafından yaşatılıyor.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.