Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Koçal’dan Salman dönemine ağır eleştiri

0 44

Eski Yalova Belediye Başkanlarından Yakup Koçal, sosyal medya hesabından görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a ağır eleştirilerde bulundu.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yakup Koçal, Vefa Salman dönemini ‘rüşvet, soygun ve israf dönemi’ olarak tanımladı. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u da belediye bütçesini kontrol altına tuttuğu için kutlayan Koçal, “Belediye yönetiminin başarısı, sırasıyla üç unsurun hayata geçirilmesine bağlıdır; para yönetimi, standart hizmetlerin icrası ve vizyoner gelecek planlaması” dedi.

Borçlanma 2004’te başladı

Belediyenin 2004 yılına kadar ne kamuya ne de piyasaya borç yapmadan hizmet edebildiğini kaydeden Yakup Koçal, şunları söyledi:
“Belediye ticarethane olmadığı için tüm imkânlarını hizmete aktarması doğru olandır ve hatta bütçesinin %20 veya 30’u kadar da borçlanması da makul görülebilinir. Yalova Belediyesi’nde bu bağlamda kötü yönetim 2004-2009 yıllarında gerçekleşmiş, 2009 yılına gelindiğinde borç 85 trilyona yani gerçekleşen gelir bütçesinin iki katına çıkmıştır. 2009-2014 yılları arasında tekrar disiplin sağlanmaya çalışılmış ve 2014 yılına gelindiğinde borç 54 trilyona yani borç/bütçe dengesi % 200’den % 60’a kadar düşürülmüştü. 2014’den 2020 başına kadar maalesef ikinci batak dönemi yaşanmış borç 250 trilyona çıkarılmış hem de tek bir çivi çakılmamasına rağmen”
Yakup Koçal, son olarak sözlerini “Şimdi Sayın Mustafa Tutuk’un dönemiyle para yönetiminin yeniden disipline alınması memnuniyet vericidir” diyerek tamamladı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.