Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kısa çalışma ödeneği başvuruları başladı

0 14

Yalova Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Erhan Dede, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile tekrar başlatılanKısa Çalışma Ödeneği başvuruları hakkında detaylı bilgi verdi.

Dede açıklamasında, “Kurumumuzca;  1.12.2020 tarihinden sonraki döneme ilişkin kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için 31.12.2020 tarihine kadar yapılacak kısa çalışma başvurularının, uygunluk tespitinin yapılabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderilmesi elektronik yöntemler aracığıyla yapılmasına karar verilmiştir.Dolayısıyla, işverenler Koronavirüs (Covid-19) gerekçesiyle “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” nedenli 01/12/2020-31/12/2020 tarih aralığında yeniden kısa çalışma başvurusu yapabilecektir. Bu kapsamda kısa çalışma başvuru ve ödeme süreci aşağıda yer alan esaslara uygun olarak yürütülecektir; Kısa çalışma başvuruları sadece e-Devlet üzerinden elektronik ortamda alınacaktır. Şahsen ya da posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacaktır.

Başvurular: https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kisa-calisma-odenegi-basvurusu‘  adresinden yapılabilecektir.İşverenler tarafından e-Devlet üzerinden yapılan kısa çalışma başvurularına ilişkin süreçler yine işverenler tarafından sistem üzerinden takip edilebilecektir. İşverenler kısa çalışma başvurularına ilişkin statü değişikliklerini (evrak kontrol aşamasında, iş teftişe gönderildi vb.) e-Devlet üzerinden veya “Kısa Çalışma Başvurularım” sekmesinden görüntüleyebilecektir. Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını belirten İl Müdürü Dede, “Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan iş yerlerimiz 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler” dedi. Daha önce kısa çalışma ödeneğine başvuran işyerleri için; kısa çalışmadan yararlanan mevcut işçiler için yeni bir başvuruya gerek olmadığını ancak daha önce bildirilen işçiler için ödenek durdurulmuş ise sadece kısacalisma.yalova@iskur.gov.tr adresinden bir dilekçe ile tekrar başlatma bildirimi yapılması yeterli olacağını ifade ederek,ödeneği durdurulan işçilerinde uzatma kapsamında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam edebileceklerini belirtti” ifadelerini kullandı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.