Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kendir, depremleri değerlendirdi

0 70

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Kendir, dün Yalova’da yaşanan ufak deprem yoğunluğunu değerlendirdi.

Kendir, “Doğum yaklaştığında artan sancılar gibi bölgemizdeki sismik hareketlilik artmaktadır” dedi. Dün Yalova’nın Çınarcık ilçesi civarlarında yaşanan deprem hareketliliği vatandaşları endişeye sevk etti. Son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Kendir, depremleri değerlendirdi. Endişe ve korku olmaması gerektiğini ifade eden Kendir, “Bu mikro depremler bölgemizdeki fayların aktif olduğunu ve bölgenin sıkışma rejimi altında kaldığını göstermektedir. Bu bölgede olan her aktivite titizlikle incelenmeli, ancak bu demek değildir ki her depremden sonra büyük bir deprem geliyor, habercisidir gibi yaklaşımlarda bulunmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Depremleri konuşmak yerine

Depremlerin meydana geldiği fayın kısa mesafeli bir fay olduğunu açıklayan Kendir, şöyle devam etti “Esenköy’ün güneyinden Ortaburun istikametine doğru uzanan kısa mesafeli bir fay olup, büyük (7 ve üzeri) bir deprem üretmesi de mümkün değildir. Doğum yaklaştığında artan sancılar gibi bölgemizdeki sismik hareketlilik artmaktadır. Bu nedenle, Marmara Bölgesi’nde de her an büyük bir deprem beklediğimizden, depremleri konuşmak yerine nasıl önlem alabilirizi konuşmakta ve bir an önce uygulamaya geçmekte fayda vardır”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.