Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kaşıkçı’dan Silpagar’a bütçe eleştirisi

0 889

Cumhuriyet Halk Partisi Çiftlikköy Belediye Meclis Üyesi Savaş Kaşıkçı, Çiftlikköy Belediyesi’nin mali açıdan iyi yönetilmediğini belirterek “Gemi su alıyor. Geminin acil bir şekilde onarılması gerekiyor, rotanız yanlış” dedi. 

Kaşıkçı yaptığı yazılı açıklamada, Çiftlikköy Belediyesi’nin özellikle son 4 yılında gelir-gider dengesinin çok bozuk olduğu bir tablonun göze çarptığını belirterek belediyenin mali açından sonu belli olmayan bir yola doğru hızla sürüklendiğini söyledi.

Gemi Su Alıyor!

Kaşıkçı, “Çiftlikköy Belediyesi’nin 2019 yılı için öngörülen bütçe içerisindeki tahmini geliri 116.040.000,00 TL olurken gerçekleşen net gelir ise 50.377.837,81 TL’de kalmıştır. 2019 yılı için gerçekleşen bütçe ile tahmini bütçeyi karşılaştırdığımızda gelir bütçesinin gerçekleşme oranı %43 olmuş ve belediyenin gerçekleşen gelirlerinde düşüş yaşadığı görülmüştür” dedi. 

Savaş Kaşıkçı, şöyle devam etti:

“Çiftlikköy Belediyesi’nin gelir vergisi kalemi yıllar içinde sürekli artarak bir sonraki yıla devretmektedir. Geçtiğimiz senelere göre tahsil oranlarında düşüş yaşandığı göze çarpmaktadır. Zamanında takip ve tahsil yapılmadığından dolayı belediye kasasına yeterince nakit akışı sağlanamamaktadır.2019 yılı içinde Çiftlikköy Belediyesi’nin gerçekleşen bütçesinin %15’ini sermaye gelirleri(arsa satışları) oluşturmuştur. Önceki yıllardan devreden tahakkuklar artarak devam etmektedir. Bu durum Çiftlikköy Belediyesi’nin tahakkukların tahsilatı konusunda açıkça zayıf olduğunu göstermektedir. Tahakkukların tahsilatı konusunda zayıf kalınması belediyenin bütçe disiplinini bozmaktadır”

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Çiftlikköy halkının, geminin dümenini Ali Murat Silpagar’a emanet ettiğini fakat geminin hızla su almaya başladığını belirten Kaşıkçı, Ali Murat Silpagar’a “Makine dairende seni yanıltanlar var. Geminin acil bir şekilde onarılması gerekiyor, rotanız yanlış” diye seslendi.

Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu! 

Çiftlikköy Belediyesi’nin geçen sene devreden tahakkukunun 8 buçuk milyon, bu sene ise 15 buçuk milyon olduğunu açıklayan Savaş Kaşıkçı, “Tüm bu belirttiğimiz konular üzerine Akp’li komisyon üyeleri tarafından bu paraların Çiftlikköy Belediyesi için komik rakamlar olduğu yönünde cevap almamıza rağmen aynı meclis üyeleri Ağustos ayı meclis toplantısının 2 nolu gündem maddesi olan İller Bankası A.Ş.’den 2.500.000,00 TL kredi kullanılması talebine kabul oyu vererek adeta kendileriyle çelişti. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi.

Hayal Satmaktan Vazgeçin!  

Çiftlikköy Belediyesi’nin mali açıdan sıkıntılı durumda olmasından dolayı ilçede ciddi anlamda hizmet krizi yaşandığını belirten Kaşıkçı, son olarak şunları kaydetti: “Maalesef bugün ilçede hizmet yağmuru olduğunu söyleyen kişiler Çiftlikköy halkına hayal satmaktan öteye gidemiyorlar. Sokakların ve camilerin dezenfekte edilmesi,çöplerin toplanması,park ve bahçelere çiçek ekilmesi belediyenin asli görevidir bunlar zaten yapılacaktır.Asıl yapılması gereken Çiftlikköy’ü ileriye taşıyacak ilçemizi kalkındıracak projelerdir. Belediyecilik, bir mahalleye hizmet götürürken diğer mahalleleri unutmak ve geri planda bırakmak değildir. Belediyecilik Mehmet Akif Ersoy,Sahil,Çiftlik,Siteler,Sultaniye ve Beşyüzevler mahallelerine aynı anda eşit hizmet sunabilmektir. Çiftlikköy Belediyesi’nin 2019 yılı içindeki gelir ve gider dengesizliği açıkça bundan sonraki yıllar içinde risk teşkil eden durumların varlığını bize göstermektedir. Bununla birlikte belediye tahsilat ve borçlanmalar yönünden doğru yönetilmemektedir. Tüm bu tespitlerimizden Çiftlikköy Belediyesi’nin borç yükünde sürekli olarak önceki yıllara göre artış olduğu gözlemlenmiş olup ‘Allah sonumuzu hayretsin’

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.