AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

İnce, yeni döneme işaret etti

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Gürses’e konuşan CHP’nin önceki Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 23 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Gençlerin kavga istemediğini belirten İnce, CHP’nin seçimlerin kazananı olduğunu kaydetti.

Son yerel seçimde kazananın millet ittifakı olduğunu belirten Muharrem İnce, “Unutmayalım ki “Millet İttifakı” başarmıştır. İttifakı dikkate almadan yapılacak analizler yanlış olur. Sayın Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, büyük başarı gösterdiler. Tehdit edildiler, iftiralara maruz bırakıldılar. Alınlarının akıyla, o süreçten çıktılar. AKP ve MHP ittifakı, parlamenter sisteme dönme taleplerine kulakları tıkar ve bugünkü gibi devam ederse, önümüzdeki seçimlerde 2002’de partilerinin yaşadığı çok sert düşüşü yaşarlar” dedi.

İmamoğlu’nun başarısının sırrı

Ak Parti’nin parti olma özelliğini kaybettiğini kaydeden İnce, şöyle devam etti:

“Yaşanan ekonomik kriz, dış politikadaki sıkışmışlık, içerideki toplumsal kutuplaşma, adaletsizlik ve eşitsizlik üzerine kurulu toplumsal yaşam Türkiye’yi siyasette yeniden yapılanmaya zorluyor. Alttan yukarıya doğru, yeni bir siyaset anlayışı gelişiyor, gençler bunu sahiplenmiş durumda. Geleceklerine güvenle bakmak istiyorlar. Ülkede kavga istemiyorlar.  24 Haziran’da benimle, 31 Mart’ta İmamoğlu ile kendilerini ifade ettiler. Önce Ekrem Bey’in ve Millet İttifakı’nın, CHP’nin başarısını teslim edelim. Çünkü bu başarı AKP’nin medyasının sıkça dile getirdiği gibi, AKP’nin kendi hatalarının sonucu değildir. Bizim tarafta doğru olanlar yapıldığı için onların yaptıkları hatalı hale gelmiştir. Seçmen oy verdiği partiyi değiştirdi ama partisini değiştirmedi. Eğer bu sadece AKP’ye, Erdoğan’a duyulan öfkeden ibaret ise bu bizim hâlâ karşı tarafın hatalarından beslenen, kendi hikâyesini yaratamayan parti konumunda kaldığımızı gösterir. O zaman buradan acilen çıkmamız gerekir. İmamoğlu’nun başarısının sırrı kendisidir. Yetenekleri, karakteri, kapsayıcı siyaset anlayışı ve duruşudur. 24 Haziran’da benim de siyaset anlayışım bu yaklaşımlara dayanıyordu”

24 Haziran’dan ders çıkarılmışsa iyi bir şeydir

31 Mart ve 24 Haziran akşamlarının karşılaştırılması konusundaki soruya da İnce, şöyle yanıt verdi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye genelinde yapılan bir seçimdi. Sadece Cumhurbaşkanı adayları değil, partiler de milletvekili seçimi için yarıştı. Muhalefet ittifak yapmadı, kendi adaylarıyla girdi. Yüzde 30.6 benim, dolayısıyla CHP’nin aldığı oydur. 31 Mart’ta alınan oylar ise ittifakın oylarıdır. O seçimde halkla muhatap olan cumhurbaşkanı adayıyla, asıl işi yürüten örgüt arasında organik bağ yoktu. 31 Mart’ta, adaylar aynı zamanda sandık örgütlenmesini de kendileri kurdular. İyi de yaptılar! 24 Haziran’da sonuçlarla ilgili bilgi akışı genel merkez tarafından yapıldı. 31 Mart’ta bu yapılmadı. Çünkü örgüt, adayın emrindeydi. 24 Haziran’da kişisel olarak başarılı olsak bile kaybeden taraftık. Neye dayanarak itiraz edecektik? 31 Mart’ta adayların tümünde ıslak imzalı tutanak vardı. Buradaki hatam yayınlanmayacağını düşünerek bir gazetecinin mesajına cevap vermek oldu. Bu mesajlaşma yayınlandığında çıkıp ertesi gün öğlen yaptığım açıklamayı orada yapmalıydım. Her ne olursa olsun 24 Haziran’dan ders çıkarılmışsa bu da iyi bir şeydir”

Muharrem İnce, röportajda ayrıca “Artık daha kararlı, bilinçli bir Türkiye var. Yeni bir nesil, onlarla birlikte yeni değerler siyasete geliyor. Din istismarcılığının artık alıcısı kalmamıştır. CHP’yi şeytanlaştırmanın, AKP’yi makul yapmadığı görülmüştür. Türkiye rasyonel bir toplum olma yolunda harekete geçti… Öfkenin, kinin çağdaş bir devlette siyaset olmadığını yaşayarak öğrendik” diye konuştu.Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.