AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

İlk mitingini Yalova’da yaptı

CHP tarafından 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Muharrem İnce, ilk mitingini memleketi Yalova’da yaptı. İnce, Yalova’ya tıp fakültesi ve havaalanı sözü verdi ve “2018’de bunlar olacak” dedi

Ankara’da yapılan adaylık açıklamasının ardından memleketi Yalova’ya gelen CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, hemşehrileriyle helalleşti. Cumhuriyet Meydanı’na kurulan miting alanına otobüsle gelen İnce’yi hemşehrileri büyük bir coşkuyla karşılandı. On binlerce kişinin karşıladığı İnce, otobüsün üzerinde yaptığı konuşmada çarpıcı mesajlar verdi.

‘Demokrasi empati yapmaktır’

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “80 milyonun  yükü omuzlarımda. Telefonlara artık bakamıyorum, bana kızmayın. 1.875 mesaj, 2.300 cevapsız çağrı. Genç bir kadın avukat beni bu sabah ağlattı. Mesajı söyleyeyim; O’nu tanımak istiyorum buradaysa. ‘Tam her şey bitti, tam ümidimi yitirdim, artık bunlardan kurtulamayız, bunlar bu memleketi sattı, yedi derken yeniden gönlüme bir ışık doğdu ve talimatınız üzerinize cübbemi arabama bırakıyorum. Çocuğuma bakıp eve gitmek üzereyken yeniden yollara düşeceğim’ dedi. Umutlarınızı yeniden yeşertin. Umutlarınızı yeniden tazeleyin. Başaracağız. HDP’liler de İYİ Parti’liler de Saadet Parti’liler de bu memleketin evladı. Akşener’le uğraşma, Perinçek’le uğraşma, Demirtaş’ı hapse atma, böyle olmaz. Demokrasi empati yapmaktır.

‘Çankaya’da oturacağım’

Şimdiki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni üniversiteye çevireceğini söyleyen İnce, “O sarayda asla oturmayacağım. İyi bir emlakçı arıyordum, orayı satacaktım; ama arkadaşlar karşı çıktı. O binayı bu ülkenin en yüksek puanını almış çocuklarına üniversite yapacağım. Ben de cumhurbaşkanı olarak Atatürk’ün oturduğu Çankaya’da oturacağım. Tuncelili bir gariban tapu müdürüydü Kamer amca, rahmetli oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun babası, yani dün gariban tapu müdürü Kamer amcanın oğlu görevini yaptı. Şimdi görev sırası Yalovalı rahmetli kamyoncu Şerif’in oğlu olarak bende. Bir de sıra sizde. Hep beraber bunu başaracağız.”

‘Kim aday olmak istiyorsa, gidin imza verin’

“24 Haziran’da sandığa gideceğiz. Bir partinin yirmiden fazla milletvekili varsa, grup kuruyorsa o milletvekilleri aday gösteriyor” diyen İnce, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “20’den fazla yoksa imza toplayacak, 100 bin imza. Zorlaştırmak için. Kendisi devletin uçağına, helikopterine binecek, örtülü ödeneği olacak. Sayın Akşener’e imza vermek isteyenlere FETÖ’cü diyecek. Selahattin Demirtaş’ı hapse atacak. Böyle yarış olur mu? Birinin elini bağla, birinin ayağını bağla. İlan ediyorum. CHP üyelerine talimat veriyorum. Vatandaşlarımızdan da rica ediyorum. Sayın Akşener’e, Sayın Karamollaoğlu’na, Sayın Perinçek’e, kim aday olmak istiyorsa, gidin imza verin. Demokrasi budur. HDP’li değilim, dünya görüşüyle dünya görüşüm bağdaşmaz. SP’li değilim, İYİ Parti’li de değilim. Ben sapına kadar CHP’liyim. Ama HDP’liler de bu memleketin evladı, MHP’liler de, İYİ Parti’liler de, AK Parti’liler de, CHP’liler de.”

Sosyal medyada şöyle yazmış: Sarayı hemen boşalt, Yalova’dan abim gelecek. Böyle giderse, bu 50 günde ince hastalığa tutulur bunlar. 

Ülkücülerle bir husumetim yok’

“Akşener’le uğraşma, Perinçek’le uğraşma, Demirtaş’ı hapse atma, böyle olmaz. Demokrasi empati yapmaktır” diyen İnce, “Aleviler, benim cumhurbaşkanlığımda ayrımcılığa uğramayacaksınız. Ama biz Sünnilerin camisinin imamının maaşını devlet veriyor, Alevilere ödeme yapmıyor. Böyle kardeşlik olmaz. Dolmabahçe’deki imam ‘Ben görmedim’ dediğinde o imamı savunmak bizim görevimizdir. O imama kocaman bir alkış gönderin. Önce içeride birlik. Aleviyle Sünniyi kol kola getireceğim, kol kola. Trump’a, Putin’e sonra sıra gelecek. O sonraki iş. Önce içeride birlik. Devlet Bahçeli’ye cevabı Yalovalı ülkücüler verir. Onlar destek oldular bize. Benim MHP’ye ya da ülkücülere hiçbir husumetim yoktur. Tam tersine; Yalova’da ikinci seçimlerde bize oy verdiler. Görüşmeleri de ben yaptım ben. Milliyetçiliği ayaklar altına alan birine, şehitlere kelle diyenlere bir partiyi yaslıyorsunuz. İtirazım sanadır sana” ifadelerine yer verdi.

‘Tarih tekerrür ediyor’

Yalova’nın cumhuriyetin yazlık başkenti olduğunu söyleyen İnce, “Mustafa Kemal Atatürk 19 Ağustos 1919’da Yalova’ya geldiğinde 1938’e kadar 330 gün Yalova’da kaldı. Cumhuriyetin yazlık başkentidir Yalova. TDK burada kurulmuştur, Kuran-ı Kerim’in Türkçeleştirilmesi çalışması burada yapılmıştır. Tarih tekerrür ediyor, burası yine cumhuriyetin yazlık başkenti olacak. Bakın, dün hayatımda ilk kez, 36 yıl sonra rozetimi çıkardım, genel başkana teslim ettim. O rozeti neden çıkardım biliyor musunuz? Allah’ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olduğumda 80 milyonu kucaklamak için çıkardım” dedi.

‘Yalova’ya uçak getireceğim’

Yalova ile ilgili projelerini de paylaşan İnce, “Ya Muharrem İnce, seni 5 kere milletvekili seçtik. Ne yazık ki hep muhalefetteydin. Yalova’ya da istediğin gibi hizmet edemedin. Cumhurbaşkanı olursan Yalova’ya ne yapacaksın diye soracaksınız. Merak ediyorsunuz değil mi? Söz; 2018 yılı bitmeden, Taşköprü’deki havaalanını sivil ulaşıma açacağım. Uçağımız olacak. İkincisi ise sıkı durun. Tıp Fakültemiz olacak. Bursa’ya gitmekten bıktınız. Yalova’da Tıp Fakültesi olacak. Bu kadar. Bunlar 2018’de olacak. Bunu başaracağız” diye konuştu.

‘Partili Cumhurbaşkanı olmaz’

“Vatan tektir, bayrak tektir. Atatürk hepimizin kurtarıcısıdır. Cumhurbaşkanı da tektir. Partinin cumhurbaşkanı olmaz” diyen İnce, konuşmasına şöyle devam etti: “En kısa sürede parlamenter sisteme döneceğiz. O sarayda asla oturmayacağım. İyi bir emlakçı arıyordum, orayı satacaktım, ama arkadaşlar karşı çıktı. O binayı bu ülkenin en yüksek puanını almış çocuklarına üniversite yapacağım. Ben de cumhurbaşkanı olarak Atatürk’ün oturduğu Çankaya’da oturacağım. Bu memleketi uzlaştıracağız. Huzur gelecek memlekete. Baba tarafından Selanikli, ana tarafından Rizeli bir ailenin çocuğuyum. Önümüzdeki günlerde illa olacak da ben başlatmayayım diyorum. Hemşerim diyor ki, ‘tek dertleri beni indirmek.’ Bizim derdimiz bir kere memleket. Ben, seni indirirsek ne iner, ona bakıyorum. Seni indirirsek dolar iner, euro iner. Ee; indirelim seni, ne olacak? Dünyada kavga etmediğin insan kalmamış. Herkesle kavga etmişsin, kimseyle bir araya gelemiyorsun. Yeni bir cumhurbaşkanı olsun, ben gideyim Putin’in karşısına, Trump’ın karşısına. Sıfırlayalım.”

‘Yalova’dan abim gelecek’

Derdinin sadece bu milletin yüzünü güldürmek olduğunu söyleyen İnce, son olarak şunları söyledi: “Kıdemse ben 5 ay kıdemliyim zaten. Bir gün milletvekilliği yapmadan başbakan oldu. 16 yıllık milletvekiliyim. Sonra benim diplomam var, daha ne olsun. Bu memleketi zeki çocuklar zenginleştirir. Ondan hepiniz yararlanırsınız. Ben sizin çocuklarınıza bu şehirde atom fiziği anlattım, nükleer fizik anlattım, mekanik anlattım. Şimdi sizin çocuklarınıza iş, aş bulmak için yetki istiyorum. Bu zeki çocukların neyine güveniyorum biliyor musunuz, mizahlarına. Müthiş. Sosyal medyada şöyle yazmış: Sarayı hemen boşalt, Yalova’dan abim gelecek. Böyle giderse, bu 50 günde ince hastalığa tutulur bunlar. Benim derdim bu milletin yüzünü güldürmek. Benim derdim bu milletin refahını yükseltmek; benim derdim sizsiniz siz. Terörle en kararlı şekilde mücadele edeceğiz, hiç korkunuz olmasın. Yolsuzluklarla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Pazartesi günü (bugün) mal varlığımı Yalova basınına göndereceğim.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.