Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

İnce: İhaleleri gözden geçireceğiz

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, özelleştirilen kamu kurumlarıyla ilgili soru soran bir vatandaşa “O ihalelerin tümünü yeniden gözden geçireceğiz” yanıtını verdi.

İnce, memleketi Yalova’da esnaf ziyareti yaptı. İlk olarak Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’na yeni hizmet binası için ‘hayırlı olsun’ ziyareti yapan İnce daha sonra Cumhuriyet, Gazipaşa ve İstanbul Caddesi’ndeki esnafları dolaşarak vatandaşlarla biraraya geldi. 

Parti çalışmaları nedeniyle uzun bir süredir memleketinde olamadığını ifade eden İnce, kendisine gelen fotoğraf taleplerini de kırmayarak gençlerle “selfie” çekildi.

( Erhan Erdoğan – Anadolu Ajansı )

VATANDAŞ SORDU: BU PARA NEREYE GİDİYOR?

İnce ile kendisini durduran bir vatandaş arasında ise şu diyalog yaşandı:

Vatandaş: “Bu araç muayene istasyonlarında araç giriyor, çıkıyor. Ne bir far takıyorlar, ne ampul takıyorlar. Ne birşey. Bu kadar araçtan para alınıyor. Bu para nereye gidiyor”

İnce: “Araç muayene istasyonlarını sattılar. Kime sattılar? Almanlara sattılar”

Vatandaş: “Ben şunu öğrenmek istiyorum. Siz iktidara geldiniz. Bu kadar özelleşen firmalar, yani kamu mülkleri kamuya geri gelecek mi? Onu öğrenmek istiyorum”

İnce: “O ihalelerin tümünü yeniden gözden geçireceğiz. Hepsini gözden geçireceğiz”

 ( Erhan Erdoğan – Anadolu Ajansı )

ANISINI VİDEOYLA ANLATTI

İnce, kendisine selam veren bir üniversite öğrencisi için de video çekti. Öğrencinin Artvin Hopa’lı olduğunu öğrenen İnce, kendisinin de ilk öğretmenliğe başladığı dönemde Hopa’ya gittiğini anlattı.

Muharrem İnce’ye esnaf ziyaretlerinde Genel Başkan Yardımcısı ve Yalova Milletvekili Özcan Özel ile Yalova İl Başkanı Ertan Şener de eşlik etti. 

Diğer partilere eleştiri

İnce, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, durum tespiti yapmak için dost ve tanıdıklarıyla esnafı dolaştığını söyledi.

Parlamenter sistemi savunan partilerle ilgili eleştirileri sorulan İnce, şunları kaydetti:

“Bir sistemin adıyla ilgilenmiyorum. Adıyla ilgilenmek sorunun özüne inmemektir. Önemli olan bir sistemde güçler ayrılığıdır. Yasama, yürütme, yargının bağımsızlığı, birbirinden ayrılığıdır. Yasama, yürütmenin yargı tarafından denetlenmesidir. Bunlar olmadığı sürece o sistemin adını ne koyarsanız koyun iyi olmayacaktır. Onun için ben Cumhur İttifakı’nın da Millet İttifakı’nın da millete doğruları söylemediğine inanıyorum. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ diye bir sistem yok siyasi literatürde ama ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ diye bir sistem de yok. Memleket Partisi hariç tüm partiler başkanlık sistemiyle yöneltilmektedir. Önce başkanlık sisteminden kendi partilerinde vazgeçmeleri lazım. Üyelerle genel başkan seçimi, üyelerle cumhurbaşkanı adayı belirlenmesi gibi temel konular gündeme gelirse, bunlar yapılırsa samimi olduklarına inanırım. Yapılmazsa ortada samimiyet yoktur. Şu an genel başkanlar, cumhurbaşkanı adayı peşinde koşuyorlar. Bu sistemden vazgeçmek lazım. Üyelerin, tabanın katılımıyla yapılacak her iş demokratiktir. Bunu yaparlarsa inandırıcı olurlar.”

Bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması gerektiği” yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine İnce, “Bir siyasetçinin, Anayasa Mahkemesi ile ilgili bu tür görüş bildirmesini doğru bulmam. Anayasa Mahkemesi’nin benim de katılmadığım çok görüşleri vardır ama ‘katılmadın’ diye ‘kapatılsın’ demek de siyasetin bir parçası olmamalıdır.” ifadesini kullandı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.