DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
Site Yöneticisi TÜM YAZILARI

Hulusi Akar’dan Afrin açıklaması

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Hulusi Akar’dan Afrin açıklaması
reklam

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hatay’da bulunan Zeytin Dalı Harekatı’nda görevli çeşitli karakol, birlik, ordu ve tugay komuta yerleri ile TSK Sağlık Komutanlığı Seyyar İlk Yardım Hastanesinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Komuta yerlerinde birlik komutanları ve personelle bir araya gelen Orgeneral Akar, başarıyla sürdürülen “Zeytin Dalı Harekatı” hakkında bilgi ve brifing aldı, harekata ilişkin çeşitli konularda emir ve direktifler verdi.

Orgeneral Akar, denetlemeler sırasında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, ülkenin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak maksadıyla karada, denizde ve havada, vatanın her köşesinde, mücadelenin dün olduğu gibi bugün de azim ve kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti.

Bu anlayışla tüm personelin, silah, araç ve gereçlerin en etkin şekilde kullanılması için azami gayret gösterildiğini ifade eden Akar, Zeytin Dalı Harekatı ile sadece PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütünün değil aynı zamanda DEAŞ terör örgütünün de etkisiz hale getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

“EVE DÖNÜŞLER BAŞLADI”

Terör örgütü tarafından zulme uğradıkları fotoğraf ve görüntülerle sabit olan Suriyelilerin, harekatın ilerlemesiyle baskı ve zulümden kurtarıldığını, teröristlerden temizlenen bölgelerde yaşayan insanların güvenle evlerine dönmeye başladığını ifade eden Akar, “Afrin’de bulunan ve menşei ne olursa olsun bölgeye dışarıdan getirilen tüm teröristler ile bunları destekleyen dış güçler mutlaka hezimete uğratılacak ve kaçınılmaz hazin son kendilerini beklemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Zeytin Dalı Harekatı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ile birlikte BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar doğrultusunda yürütüldüğüne işaret eden Akar, kullanılan silah ve mühimmat dahil tüm faaliyetlerin BM kararları doğrultusunda uluslararası hukuka, terörle mücadele esaslarına uygun olarak ve tamamen meşru zeminlerde sürdürüldüğünü kaydetti.

Akar, Zeytin Dalı Harekatı’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ile birlikte geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine duyduğu öz güven ile bütün faaliyetlerin şeffaf şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

reklam