AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Höyük Tepesi’nde yapılaşma!

Yalova Valiliğince  geçtiğimiz yıllarda mesire alınına dönüştürülen ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca tescili yapılan,SİT alanı Sugören Höyüktepede başlayan yapılaşmalar Sugörenlileri ve doğa severleri endişelendiriyor.

Samanlı Dağları tepelerinde, doğa harikası Höyüktepe Sit alanıında  142/5 tarla vasfında arazide kanunsuz yapılanma devam ediyor.

Özelliğini yitireceği öne sürüldü

Son günerde bölgede giderek artan yapılaşmalar, başta Sugören halkı olmak üzere, çevreciler ve doğaseverler den büyük tepki aldı. Burada devam eden yapılaşmayla birlikte Höyüktepe’nin kısa süre içinde tepe olma vasfını ve özelliğini yitireceği öne sürüldü.

Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu güzergâhında bulunan Sugören Köyündeki Höyüktepe ‘den  hem Yalova sahilinin ve denizinin güzelliğini, hem de İznik Gölünün büyüleyici atmosferini görülebiliyor..

Doğaseverlerin yeni gözdesi

Höyük Tepe, son yıllarda, foto safari ve seyir noktası olarak en çok beğeni toplayan bölgelerden biri haline gelmiş doğaseverlerin yeni gözdesi olmuştu.

Sugören Köyüne 3 Km mesafede bulunan Höyük Tepe,  600 m rakımlı ve üzeri küçük ölçekli otsu bitkilerle kaplı bir tepedir. Tepe noktasından doğu yönde İznik Gölü, batı yönde ise Marmara denizi görülmektedir.

Tescil edilmişti

Höyük tepe olarak adlandırılmasına rağmen doğu yönde çevresindeki arazi yapısı ile farklılık göstermesi nedeniyle Tümülüs olabilme ihtimaline karşı Sit potansiyelinin irdelenmesi için Arkeolojik amaçlı Jeofizik araştırma yapılarak SİT alanı ilan edilmiş ve   Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurusu Valilikçe yapılarak tescil edilmişti.

 Bitinya Uygarlığı’nın izlerini taşıyor

Höyüktepe geçtiğimiz yıllarda, ,MÖ 3000’li yıllara ait olduğu sanılan ve Bitinya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan eski bir Tümülüs (mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), seyir tepesine dönüştürülerek turizme kazandırılmııştı.

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.