Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Höyük Tepe

0 15

Yeşil- Mavi Turizm Seyir Yolu güzergâhında bulunan Höyük Tepeden hem Yalova sahilinin ve denizinin güzelliğini, hem de İznik Gölünün büyüleyici atmosferini görebilirsiniz.

Höyük Tepe, Sugören Köyü ile Sermayecik Köyleri arasında, foto safari ve seyir noktası olarak en çok beğeni toplayan bölgelerden bir tanesidir. Yalova Valiliği tarafından Piknik ve Mesire yeri olarak projesi yapılan Höyük Tepede,  geçen haftadan buyana düzenleme çalışmaları da başladı.

Sugören Köyüne 3 Km mesafede bulunan Höyük Tepe 600 m rakımlı ve üzeri küçük ölçekli otsu bitkilerle kaplı bir tepedir. Tepe noktasından doğu yönde İznik Gölü, batı yönde ise Marmara denizi görülmektedir.

Yapılan yüzey incelemelerinde herhangi bir buluntu ve kalıntıya rastlanmamıştır. Höyük tepe olarak adlandırılmasına rağmen doğu yönde çevresindeki arazi yapısı ile farklılık göstermesi nedeniyle Tümülüs olabilme ihtimaline karşı Sit potansiyelinin irdelenmesi için Arkeolojik amaçlı Jeofizik araştırma yapılması planlanmış olup, alanın tescili için Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurusu Valilikçe yapılmıştır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.