reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
Site Yöneticisi TÜM YAZILARI

Hıdırellez ateşi Subaşı’nda yakıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hıdırellez ateşi Subaşı’nda yakıldı
reklam

Subaşı beldesinde Hıdırellez coşku dolu bir etkinlikle kutlandı. Kutlamaların en renkli görüntülerine ise Subaşı Beldesi sahne oldu. Etkinliğe katılan vatandaşlar gül ağacına dilekler bıraktı, ateşten atladı ve dualar etti.

Yalova Valiliği, Subaşı Belediyesi, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu tarafından tertip edilen kutlama programı ilin her yerinden gelen vatandaşları ağırladı. Halkın yoğun katılım gerçekleştirdiği etkinlik oldukça coşkulu geçti.

Hıdırellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bir bayramdır. Hızır ile İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilen Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır’ın bolluk ve sağlık dağıttığına inanılır. Hıdırellez Yalova’da da birçok noktada gerçekleşen etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda en kapsamlı ve renkli etkinlik Subaşı beldesinden geldi. Yaş almış büyük annelerimizin duaları eşliğinde yakılan ateşlerle, bolluk ve bereket için dualar edildi. Etkinliğe katılanlar ateşlerin üzerinden atlayarak dileklerini nişan bakırına kendilerine ait bir objeyle bıraktılar. Nişan bakırın o gece gül ağacı altında duruyor. 6 Mayıs’ta düzenlenecek Hıdırellez Töreni’nde nişan bakırına atılan dilekler ve objeler, manilerle birlikte çekilerek sahiplerine geri verilecek.

Hıdırellez ateşini Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay bizzat yaktı. Etkinliğe Yalova İl Kültür Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Temsilcisi Zeki Gürsu ve yüzlerce misafir katıldı. Alanda bulunan 7 farklı ateşin üstünde 7 kez atlayan vatandaşlar, dileklerini dilediler. Yöresel kıyafetler giyen çocuklar ise Hıdırellez ve bahar ruhunu alana yansıttılar. Çalınan müzikler eşliğinde doyasıya eğlenen vatandaşlar, birlik ve beraberliğin daim olması dileklerinde de bulundular.

Etkinlikte konuşan Subaşı Belediye Başkan Turan Canbay, “Büyük Subaşılı ailemle son derece coşkulu bir Hıdırıllez etkinliğinde daha buluştuk. Her yıl düzenlendiğimiz Hıdırellez etkinliğimiz bu yıl daha da renkli görüntülere sahne oldu. Hıdırellez’in ülkemin her bölgesinde kardeşliğin, barışın ve huzurun daim olmasını diliyorum. Sonsuza uzanan bir kardeşlik köprüsünün temellerini güçlendirdiğimiz bereketin ve bolluğun sembolü olan bu Hıdırellez gününde, herkesin gönlünden geçen dileklerin kabul olmasını temenni ediyorum” dedi.

Hıdırellez kutlamaları, Subaşı Merkez Mahallesi pazar yerinde 6 Mayıs’ta düzenlenecek Hıdırellez töreniyle devam edecek.

reklam