DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Hemşirelik bölümünden farkındalık sempozyumu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hemşirelik bölümünden farkındalık sempozyumu
reklam

Hemşirelik Bölümü, Türk Kızılayı, Türkkök ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliğiyle düzenlenen ‘Kanser, Kan ve Kök Hücre Bağışı Farkındalık Sempozyumu’ Mehmet Okul Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Belediye Başkan Vekili, İl Sağlık Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Senay Yürür Karslıoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Yıldız ve üniversite akademik-idari personeli ve öğrencileri ile birlikte İstanbul, Bursa gibi çevre illerden bilim insanları ile Onkoday, Bikamder, Kanser Savaşçıları, Yakhad dernekleri yönetim kurulu üyeleri sempozyuma katılarak destek verdi.

Sempozyumda Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Ali ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Çubukçu güncel kılavuzlarla katılımcıları bilgilendirirken, kan ve kök hücre bağışının önemine vurgu yaptı. Türk Kızılayı’ndan Oya Koçak, Türkkök’ten Ramazan Çiçek, Türkiye ve Yalova verileriyle kan ve kök hücre bağışını anlatırken, Yalova Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden Prof. Dr. Rabia Hacıhasanoğlu Aşılar ve Prof. Dr. Bülent Yiğit sempozyumun moderatörlüğünü yaptı. Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Karacan kök hücre nakli hasta ve donör hazırlığını EBMT ve JACIE standartları ile ülkemizde çok iyi yürütüldüğü ve donör olma kriterleri ve kök hücre bankacılığı hakkında önemli bilgiler verdi. Düzenleme Kurulu olarak Hemşirelik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Karacan ve İç Hastalıkları Hemşireliği intörn öğrencilerinin çalışmaları üniversite yönetimi ve kanser derneklerinden büyük övgü aldı.

Sempozyum kapsamında ayrıca merkez kampüsünde iki gün bulunan Kızılay bağış kabul araçları, personel ve öğrencilerin yoğun ilgisi sayesinde yüzlerce kan ve kök hücre bağışı kabul etti.

reklam