Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Helenepolis Antik Kenti kazı çalışmaları başlayacak

0 26

AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Altınova ilçesinde bulunan Helenopolis Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının başlatılarak il turizmine katkı sağlanacağını kazandırılacak.

Akyol, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ı ziyaret ederek Yalova ile alakalı konularda değerlendirmelerde bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan Akyol, “Görüşme sonucunda Yalova’mıza müjdemizi aldık. Uzun zamandan beri gün yüzüne çıkmasını arzu ettiğim, şehrimizin tarihi dokusuna katkı sağlayacağına inandığım Helenopolis Antik Kenti’nin kazı çalışmaları ile ilgili, talebim üzerine Sayın Bakan Yardımcımız gereken desteği sağlayarak ilgilileri talimatlandırmıştır” dedi. 

Altınova’nın Hersek Mahallesindeki, Hersek Lagünü ve Sahili ile doğal ormanlık alanda, Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi’nin bulunduğu bölgede çoğunluğu yer altında bulunan Helenopolis Antik Kenti’nin yapılacak kazı çalışmalarıyla ülkemize ve Yalova turizmimize kazandırılacağını kaydeden Akyol, şunları kaydetti:

“Yalova İlimiz Altınova İlçemizin Hersek Mahallesindeki, Hersek Lagünü ve Sahili ile doğal ormanlık alanda, Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi’nin bulunduğu bölgede çoğunluğu yer altında bulunan ismini Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena’dan alan Helenopolis Antik Kenti, kazı çalışmalarıyla ülkemize ve Yalova turizmimize kazandırılacaktır. Şehrimize ilgilerinden dolayı Sayın Bakan’ımıza ve Bakan Yardımcımız Dr. Serdar Çam’a Şehrimiz ve hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.