Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Gürel: Vizyonsuzluk ve beceriksizlik..

0 33

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova’da acilen kentsel dönüşüm master planının hazırlanması gerektiğini söyledi. Gürel, kentin yerel yöneticilerini de vizyonsuzluk ve beceriksizlikle suçladı.

Yazılı bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Gürel, yıllardır bütün depremleri üzülerek ve kahrolarak izlediklerini söyledi. Deprem gerçeği hakkında hiç bir şey yapılmadığını kaydeden Mehmet Gürel, “Hükümet 2003-2020 yılları arasında deprem vergisi olarak tam 35 milyar dolar toplamış. Peki nereye harcandı bu paralar? Depreme yönelik çalışmalara
mı? Kentsel dönüşüme mi? Tabii ki hayır. Millet oturduğu binalarda depremden dolayı ölüyor, sen o binaları dönüştürmek yerine Kanal İstanbul’u yapmaya çabalıyorsun. 1000 odalı saray yapıyorsun. Şaka gibi” dedi. 

Kentsel dönüşüme dikkat çekti

Türkiye’de kaçak yapıların para toplanarak yasal hale getirildiğine dikkat çeken Mehmet Gürel, şöyle devam etti:

“İşin komik kısmı buradan toplanan paralar bile kentsel dönüşüme harcanmıyor. Merak ediyorum en son İzmir’deki depremde yıkılan binalar arasında imar affından faydalanan bina var mı acaba? Yıllardır siyasi, toplumsal veya bilimsel her platformda dile getirmeye çalışıyorum. Yalova acilen, bütün işlerinden önce 1- Kentsel Dönüşüm Master Planını hazırlatmalı, 2-Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni almalı, 3- Bu çalışmaları İmar Planları aracılığı ile uygulamaya geçirmelidir. Mahalle mahalle tüm yapı stoğunun detaylı analizleri sonucunda; yeni ulaşım çözümlerini, yeni yapılaşma nizamlarını ve yoğunluklarını, kentsel tasarım ve peyzaj çalışmalarını ve alternatif mimari çözümleri detaylı bir şekilde içeren ve beraberinde dönüşümün ekonomik modellemesini ve sosyal etkilerini
de öngören Kentsel Dönüşüm Master plan hazırlanmalı ve bu çözümün imar planlarına yansıtılarak uygulamaya hazır hale getirilmesi gerekmektedir”

Gürel, mevcuttaki köhnemiş ve yıpranmış yapı stoğunun yıkılıp, yerine depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesi gerektiğinin altını çizerek “Yapılması gereken master plan çalışması sonucunda; mahalle mahalle,
sokak sokak, bina kat adetleri, yapılaşma nizamları, teknik ve estetik tüm
detaylar zaten ekonomik güncel döngüyle örtüştürülerek belirlenmiş olacaktır. Sadece “Bence şurada binalar şu kadar katlı olsun” cümlesini içeren sığ tartışmalara şu anda gerek yoktur. Önemli olan Yalova’nın gelecek vizyonunu kentsel dönüşüm odaklı bir master plana yansıtabilmektir. Yapılması gereken çalışma mümkünse tüm Yalova ili ölçeğinde olmalı, ilçelerin detay çalışmaları ana master plan yaklaşımlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Deprem öncelikli hazırlanacak bu çalışma beraberinde; kentsel ulaşım, kentsel estetik, kentsel tasarım ve peyzaj çalışmalarını da muhakkak içermelidir. Yalova halkının tüm kesimlerinin bu planlama sürecine katılımına önem verilmeli, yetkili birimlerin tavizsiz ve şeffaf bir süreç yönetimi gerçekleştirmesi sağlanmalıdır” diye konuştu. 

Denize sıfır cami yapmak

Bu çalışmaların bugüne kadar yapılmamasının en büyük nedeninin vizyonsuzluk ve beceriksizlik olduğunu ifade eden Başkan Gürel, “Yalova kentinin yetkililerinin acilen silkinip kendilerine gelmeleri gerekmektedir” uyarısında bulundu. Gürel, “Yalova Valisi’nin kente dair en önemli vizyon başlığının sadece “denize sıfır cami yapma ” olmaması gerekmektedir. Belediyelerin yetkililerinin en önemli vizyon başlıklarının ” yol tamiratları” olmaması gerekmektedir. İl genel meclisi yetkililerinin en önemli vizyon başlıklarının ” kurulmaya çalışılan OSB’lerden yüzde kaç daha fazla temsil hissesi alabiliriz” olmaması gerekmektedir” dedi. 

Mehmet Gürel, sözlerinin sonunda “Günlerdir depremden günler sonra enkazdan sağ çıkarılan minik yavrularımızı izliyor, kurtulduklarına ağlayarak şükrediyoruz. Halbuki başta yetkililer utanarak izlemeliler, hepimiz utanmalıyız nasıl böyle bir düzen yaratılmasına izin verdik diye. Neden bugüne kadar hiçbir önlem alınmadı diye, neden önlem almayanları tekrar yetkilendirdik diye. Artık hepimiz silkinmeliyiz ve kendimize gelmeliyiz. Başka Türkiye, Başka Yalova yok” ifadelerine yer verdi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.