Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Güleç: Belediye binası taşınmalı

0 102

Eski Yalova Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Yalova Belediye Meclis Üyesi Halit Güleç, kendi dönemlerinde başlanan belediye binasının taşınma işlemlerinin iptal edilmesinin büyük bir yanlış olduğunu belirterek “Belediye binası deprem riski taşıyor mu” diye sordu.

Yazılı bir açıklama yapan Halit Güleç, 2019’da gerçekleşen Silivri Depremi sonrasında belediye binasıyla ilgili analiz yaptırdıklarını söyledi. Çıkan analizin kendilerini şaşırtmadığını kaydeden Güleç, “O günün hemen ardından durumunu az çok tahmin ettiğimiz Yalova Belediye Binası için karot testleri yaptırdık. Bu konuda en yetkili yerler olan teknik üniversitelerin raporlarında bizlere binanın ivedilikle boşaltılması gerektiği söylendi” dedi.

Ak Parti reddetti

Bunun üzerine üniversite kullanımında bulunan iki binaya taşınmak için gerekli girişimleri başlattıklarını ancak Ak Parti’nin bunu engellediğini kaydeden Halit Güleç, şöyle devam etti:

“Belediyemizin tüm birimlerinin tek çatı altında hizmet verebileceği, Dere Mahallesi’nde bulunan belediyemize ait olan yüksekokul binalarının tahsisinin sonlandırılması için durumu belediye meclisine taşıdık. İki mevcut binanın da kullanımını geri almak ve belediyeyi bu iki binaya taşımak istedik. Ancak AK Partili Meclis Üyelerinin oylarıyla teklif reddedildi. Daha sonra sadece bir tanesi için onay çıktı. Biz bu taşınma işlemleri için hazırlık yaptığımızda bize görevden el çektirildi ve vekil yönetim göreve başladı. İlk olarak alınan bu taşınma kararını iptal ettiler. Daha sonra mevcut bina içerisindeki birimleri farklı farklı yerlere dağıttılar. Sonucunda oluşan vatandaşların yaşadığı karmaşa, birimlerin içinde bulunduğu dağınıklık ve tabii ki yönetimsel boşluklar bu açıklamamın konusu değil”

Son yapılan belediye meclis toplantısı esnasında da Düzce Depremi olduğunu kaydeden Güleç, “Bu açıklamayı yapmamdaki amaç geçtiğimiz gün meclis toplantısının yapıldığı sırada meydana gelen deprem. Meclis toplantısında da sorduk: “Bu bina güvenliyse neden bazı birimleri başka binaya naklettiniz. Yok değilse – ki olmadığı bilimsel bir gerçek- ana binada çalışanların canı yok mu?” Hepimiz biliyoruz ki depremin günü ve saati yok. Tam da partimiz grubu bu konuyu gündeme getirirken Düzce merkezli bir deprem meydana geldi” dedi.

Herkes büyük risk altında

Halit Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mutlaka boşaltılması gerektiği bilimsel raporlarla kanıtlanmış o bina içerisinde bulunan değerli mesai arkadaşlarımız olan belediye personelimiz, başkan yardımcıları, başkan vekili ve tabii ki çeşitli işlemleri nedeniyle belediyemize gelen vatandaşlarımız olmak üzere herkes büyük risk altındadır. Yalova Belediyesi ivedilikle tüm birimlerin tek çatı altına alındığı güvenli bir yere taşınmalı. Tüm personelin güvenli bir ortamda hizmet üretmesi sağlanmalı. Bu hem personellerimizin kendilerini güvende hissetmelerini hem de daha kaliteli hizmet üretmelerini sağlayacaktır.
“Önce insan hayatı” demeli ve bu doğrultuda kararlar almalıyız. Şu an görev başında olanlara düşen en büyük görev budur. Yaşanacak olası bir felaket sonrasında keşke demenin hiç birimize bir faydası olmaz. Bu konuda bize düşen bir görev varsa sonuna kadar yapmaya hazırız.
Rabbim tekrardan o felaketi bizlere yaşatmasın. Ancak deprem ülkemizin bir gerçeği bu acıyı derinden yaşamış olan bizler de bu gerçeğin bilincinde olarak hareket etmeliyiz.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.