Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Erkek: Salman, CHP’li olduğu için alındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığında Yalova’ya gelen 25 milletvekili, 2 günlük programlarına başladı. Programın başında düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Vefa Salman’ın haksız yere görevinden alındığını belirterek “Bu haksız hukuksuz davalar gün gelir elbet çöker” dedi.

CHP İl Başkanlığı tarafından hazırlanan program kapsamında kentte bulunan heyet, öğle saatlerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından il başkanlığı önüne geçen heyet, buradaki basın açıklamasına katıldı.

CHP İl Başkanı Mehmet Gürel’in ardından konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı Erkek, parti olarak kararlılıkla yürüdüklerini ifade etti.

“Beni denetleyin” dedi

Erkek, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın, CHP’li olduğu için görevden alındığını da iddia etti. Erkek, “Vefa Salman, Mart 2014’te seçildi ilk kez. Mazbatasını aldığı gün Mali Müşavirler Odası’na yazı yazdı. “Beni denetleyin” diye. 14 Nisan’da bir hafta sonra Yalova Valiliği’ne yazdı. Aynısını valilikten ve bakanlıktan istedi. İlk yaptığı işler bunlar. Sonra mazbatasını iptal ettiler. Tekrar seçildi ve tekrar denetleme talep etti. Cevap yok. 11 Kasım 2014’te bir yazı daha yazdı. 4. Yazı oldu. Göreve geldiği ilk günden itibaren bu iradeyi ortaya koyan bir belediye başkanı bu suçlamalarla karşı karşıya kalamaz” dedi.

Salman’ın görevi ihmalle suçlandığını kaydeden Muharrem Erkek şöyle devam etti:

“Bu yazıları yazan bir belediye başkanına nasıl görevini ihmal etmiş diyorsunuz. Bu usulsüzlükler ortaya çıkınca bizzat personeline talimat veriyor. Denetletiyor, ondan sonra da savcılığa başvuruyor. Sonuç CHP’li olduğu için görevden alındı. Tüm Yalova halkının vicdanına seslenmek istiyoruz. Eğer Yalova Belediyesi CHP’de değil Ak Parti’de olsaydı ne bu usulsüzlük ortaya çıkardı, çıksa da 2 -3 kişi yargılanırdı. Şimdi suçsuz insanlar yargılanıyor. Çünkü CHP belediyesi. Mecliste biz çoğunluk değiliz. Mecliste çoğunlukta olsaydık yine görevden alınmazdı”

Geri adım atmayacağız

Erkek, bir demokrasi mücadelesi yaşandığına dikkat çekerek “Hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar, hangi hukuksuz davaları açarlarsa açsınlar, ne yaparsa yapsınlar en sade üyemizden genel başkanımıza kadar bir santim dahi hiçbirimize geri adım attıramayacaklar. Bu demokrasi mücadelesinde bir bedel ödenecekse önce biz ödeyeceğiz. Yapamayacaklarını biliyorum. Cesaret edemeyeceklerini biliyorum. Onlar Yalova’yı seçimle kazanamadılar. Böyle haksız hukuksuz davalarla belediyeyi aldılar. Ama biz Yalova’yı tekrar kazanacağız, hiç kimsenin endişesi olmasın. Belediye başkanımız da bu haksız davanın sonucunda beraat edecek. Herkes utanacak yaptıklarından. Bu haksız hukuksuz davalar gün gelir elbet çöker” diye konuştu.

Referandum sürecinde başlayan demokrasi mücadelesinin, 2 yıl önce meyvelerini verdiğini aktaran Erkek, “‘Mart’ın sonu bahar olacak’ dedik, oldu. Şimdi bütün Türkiye’ye baharı getireceğiz. Göreceksiniz ilk seçimden sonra yeniden mutlu, huzurlu bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için bunu yapacağız.” dedi.

Yarın seçim olacakmış gibi hazırız

Ülkede 19 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti’nin, Türkiye’nin herhangi bir temel sorununu çözmediğini ileri süren Erkek, şunları kaydetti:

“Eğitim, ekonomi, adalet, dış politika ve demokrasiden hangi temel sorunumuz çözüldü, hiçbiri. Daha da ağırlaştı. 2020 yılı sonu itibarıyla Türkiye’nin dış borcu 450 milyar dolar ve bu yıl içerisinde kısa vadede ödememiz gereken 138 milyar dolardır. Bütün projelerimiz, çözümlerimiz hazır. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Türkiye’nin sorunlarını ve bu sorunları nasıl çözebileceğimizi biliyoruz. Göreceksiniz ilk seçimde sandıkta seçmen büyük bir ittifak yapacak ve ‘adaletsiz, patronlu başkanlık sistemi’ denen tek adam sistemine son verecek.”

Açıklamanın ardından il başkanlığındaki toplantıya katılan heyet, daha sonra guruplara ayrılarak esnaf, oda ve sivil toplum kuruluşları ziyaretlerine başladı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.