Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Erkek çocuk yetiştirmek!

0 42

Huzurlu, mutlu ve kendine güvenen bir erkek çocuk yetiştirmek için ebeveynlere büyük görevler düşüyor.

 

1. Oğlunuza hislerini açıkça ifade edebilmeyi öğretin: Böylelikle duyguları ile başa çıkabilmeyi ve hislerini uygun bir şekilde gösterebilmeyi öğrenecek.

2. Bir numaralı hayranı siz olun: Bazen utanacak olsa da yanında onu daima izleyen ve destekleyen bir kişinin olduğunu bilecektir.

3. Ona temizlik yapmayı, yemek pişirmeyi, kıyafetlerini yıkamayı, gömleklerini ütülemeyi öğretin: Bunları öğrettiğiniz için gelecekte size minnettar olacak.

4. Birlikte kitap okuyun: Çocuklar, henüz ebeveynlerinin dizlerinde otururken öğrenirler kitap sevgisini. Çocuğunuzun sizi okurken görmesi, onu da kitap okumak için teşvik edecek.
5. Dans etme konusunda onu teşvik edin: Müzik, ritim ve dans, kişinin beden kontrolünü öğrenmesini sağlayan ve herkesin anlayabileceği evrensel bir dildir.

6. Ona kendinden önce birçok insanın harika şeyler başardıklarını anlatın: Büyük yazarların, bilim adamlarının, sanatçıların hayatlarını, nasıl yaşadıklarını ve başarılarını nasıl elde ettiklerini anlatın.

7. Ona örnek olun: Küçük oğlunuza her gün ne kadar dürüst ve akıllı bir insan olduğunuzu gösterin. Standartları için örnek alabileceği ideal insan olun.

8. Oğlunuza terbiyeli olmayı öğretin: Ona ‘lütfen’ ve ‘teşekkürler’ demeyi, insanlara yardım etmeyi, kibar olmayı öğretin.

9. Ona inanabileceği bir şey verin: Ona kendini kötü hissettiğinde ilerlemeye devam edebilmesi için inanabileceği bir şeyler verin ki, asla yalnız olmadığını anlayabilsin.

10. Bazen çok nazik olması gerektiğini öğretin: Küçük çocuklara, hayvanlara, çiçeklere ve insanların duygularına karşı nazik olması konusunda onu bilinçlendirin.

11. Küçük şeyler yüzünden ona öfkelenmeyin: Kaçınılmaz şeyler yüzünden öfkelenmeyin. Erkek çocukları, dünyayı koşarak, oyun oynayarak keşfederler ve bu da çok miktarda düşme ve çamur demektir.

12. Hobilerine karşı ilgili olun: Oğlunuzun hayatında aktif bir şekilde bulunun. Asla onu geriden izleyen bir gözlemci olmayın.
13. Birlikte dışarı çıkın: Sokağa çıkın ve gitmek istediği yerlere gidin. Gezi esnasında tepkilerini gözlemleyin ve ona sorular sorun.

14. Onu başarısızlıklardan korumaya çalışmayın: Yere düştüğünde kendi kendine ayağa kalkmayı öğrenmesine yardımcı olun. Bu, gelecek için paha biçilemez bir derstir ve ona asla pes etmemeyi öğretir.

15. İnsanlara yardım edebileceği fırsatlar yaratın: Şans vermek ile yardım etmeye zorlamak arasında büyük fark vardır. Eğer ona şans tanırsanız, kalbine cömertlik ve incelik aşılayabilirsiniz.

16. Zorluklar karşısında nasıl davranması gerektiğini öğretin: İleride karşılaşacağı sorunları çözmede ona gereken doğru becerileri kazandırın. Herhangi bir zorlukla karşılaştığında nasıl davranması gerektiğini bilecektir.

17. “Neden?” diye sorduğunda yanıt verin: Bilmiyorsanız da birlikte bir cevap arayın. Cevabı kendi kendine nasıl bulabileceği konusunda onu yönlendirin.

18. Enerjisini atabilmesi için ona alanlar yaratın: Bir bateri seti satın alabilir ya da rahatça koşup oynayabileceği açık bir alan yaratabilirsiniz. Enerjisini attığında çok daha huzurlu olduğunu göreceksiniz.
19. Onu öpün ve kucaklayın: Erkek çocuklarının da en az kızlar kadar sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın ve ona sevginizi göstermekten asla çekinmeyin.

20. Kalbinizde ona her zaman yer olduğunu gösterin: Oğlunuzun kendine ait bir evi ya da ailesi olduğunda bile onun annesi olmaya devam edeceksiniz. Oğlunuzun bilmesi gereken en önemli şey, daima kalbinizde olduğudur. Bunu bildiğinde, er ya da geç her şey yerli yerine oturur.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.