AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Ediz Hun’dan önemli uyarı

‘4.cü Yazlık Nostaljik Sinema Günleri’ için Yalova’ya gelen sinema sanatçısı Ediz Hun, Yürüyen Köşk’ü gezerek önemli tespitlerde bulundu.

Sanatçı kilimliğinin yanı sıra aynı zamanda çevreci olan Ediz Hun, Oslo ve Trondheim Üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültelerinde eğitim aldı.  1991-1993 yılları arasında Çevre Bakanlığı baş danışmanı olarak görev yapan Hun, İstanbul Çevre Müdürlüğü görevinde de bulundu. Çevreci bir kimliği ile Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’la,  Yürüyen Köşk’ü gezen Ediz Hun, köşkün bahçesinde bulunan ve adını alması neden olan çınar ağacının dalı için uyarıda bulundu.

Ağacın denize doğru bulunan dalı için acilen önlem alınması gerektiğini vurgulayan Ediz Hun; “Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dala önem vermesi ve köşkü kaydırması onun ne kadar büyük bir çevreci olduğunu kanıtlıyor. Başkanımız Vefa Bey’le burayı gezdiğimde adeta büyülendiğimi belirtmek isterim. Buraya sahip çıkanlara ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Ama bu teşekkürlerimi iletirken çevreci ve akademik kimliği ile bir de uyarı yapmak isterim. Çınar Ağacının denize doğru uzanan dalı için acilen bir önlem alınması gerekir. Zaman veremiyorum ama oluşabilecek bir olumsuzlukta dalın kırılma riski çok büyük. Bunu Başkanımız Vefa Bey’e de köşkü gezerken ilettim. Kendisi de gerekli kurumlarla görüşeceğini ve önlem alacaklarını söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere ve dünyaya çevrecilik abidesi olarak bıraktığı bu mirasa sahip çıkarak bizde şimdiden bir dalını kurtarmalıyız” dedi.

Çevreci kimliğinin yanı sıra akademik kariyerli bir sanatçı olan Ediz Hun’un uyarısını dikkate aldıklarını belirten Başkan Salman; “Ediz Bey’e Yürüyen Köşk’ü gezdirirken ağacın denize doğru uzanan diğer dalına dikkat etti ve bu dalın kesinlikle bir ya da iki yerinden desteklenmesi gerektiğini söyledi. Çevreci kimliği olan ve bu yönde akademik bir kimliği bulunan sanatçımızın bu uyarılarını dikkate alarak gerekli birimlerimize konuyu ivedilikle ilettim. Gerekli çalışmalarımızı bu yönde kısa zamanda başlatarak bu dal için önlemimizi alacağız” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.