DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Demokrasi Meydanı’nda 1 Mayıs kutlaması

Yayınlanma Tarihi : Google News
Demokrasi Meydanı’nda 1 Mayıs kutlaması
reklam

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Yalova’da düzenlenen etkinlikle kutlandı. Deprem Anıtı’ndan kortej eşliğinde yürüyüşle başlayan etkinlik 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama töreni ile son buldu. 

Eğitim-Sen, SES, Tümbel-Sen, Haber-Sen, Eğitim-İş, DİSK ve Emekli-Sen sendikaları, “Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşelim” sloganıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir araya geldi. Etkinlikte CHP Yalova teşkilatı, Türkiye İşçi Partisi Yalova teşkilatı, Yeşil Sol Parti ve Yalova Barosu hazır bulundu. 

Grup ‘Eksik Gitar’ın konser verdiği etkinlik öncesinde konuşma yapan Yalova Eğitim-Sen Şube Başkanı Özgür Girişen, “Birlik, mücadele ve dayanışma günümüz 1 Mayıs kutlu olsun. Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan depremde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyoruz. Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar. Ant olsun ki, yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız!” dedi.

Girişen sözlerini söyle tamamladı:

“Emeğin sömürülmediği, yüzde 1’in değil yüzde 99’un mutlu yaşadığı, sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu, grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı, herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu, KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği, ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu, düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı, gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz. Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür. Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz.”

“1 Mayısları bayram yapacağımız günleri hep birlikte göreceğimize inanıyoruz”

İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs, bu yıl Türkiye’de bir bayram olarak kutlanmaktan her zamankinden daha uzaktır ifadelerini kullanan Yalova Eğitim-İş Şubesi Başkanı Mustafa Aşina ise, “Cumhuriyetin kurucusu olan Başöğretmen’in yeni nesilleri emanet edeceği kadar güvendiği bizler, bu hakaretleri, kölelik zincirini, değersizleştirmeyi kabul etmiyoruz! TÖS’ten, TÖB-DER’den miras aldığı öğretiler ışığında ilerleyen; eğitim emekçisinin hakları ve itibarı için verdiği mücadeleden asla taviz vermeyen, Başöğretmen Atatürk’ün eğitim neferlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Eğitim-İş olarak, tüm eğitim emekçilerine sesleniyoruz: Gün; haklarımızı, mesleğimizin itibarını, gençlerimizin geleceğini savunmak için omuz omuza verme günüdür. Gün; eğitimi ve eğitim emekçisine tepeden bakan, parmak sallayanlara Fakir Baykurt’un dediği gibi ders verme günüdür! Öğrencilerimize öğreteceğimiz en önemli şeylerden birisi haksızlığa karşı susmamaksa, gün kendi uğradığımız haksızlığa karşı da susmayacağımızı göstermenin günüdür. Gelin, safları sıklaştıralım! Başta eğitim emekçileri olmak üzere tüm işçi sınıfının 1 Mayıs’ını kutluyor, 1 Mayısları bayram yapacağımız günleri hep birlikte göreceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından yapılan programda, konuşmaların ardından alandaki etkinliğe katılanlar şarkılar eşliğinde eğlendi.

reklam