Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Çınarcık’ta endemik bitki türleri dikildi

0 18

Yalova Doğa Koruma Milli Parklar Yalova Şube Müdürlüğü ve Yalova Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında üretilen endemikler doğaya dikilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda, 28 adet endemik bitki türünün korunması amacıyla dikimi gerçekleşti

Endemik bitkilerin korunmaları ve doğal ortamlarındaki popülasyonlarının arttırılması amacıyla yürütülen projede toplanan tohumlardan üretilen Papaver pilosum subsp pilosum (kellale) türünün fideleri Yalova İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Envanter ve İzleme Projesi kapsamında tespit edilen Yalova iline ait 28 adet endemik bitkinin kaybolmalarının önlenmesi amacıyla Beşpınarlar mevkiine dikildi.

Bu kapsamda Çınarcık Şefliğinde Yalova’nın Endemik Bitkileri Koleksiyon Bahçesi oluşturulmuştur. Endemik türlerin koleksiyon bahçesine dikim ile türlerin ex-sitü muhafazası sağlanmış ve türlerin tohumlarının alındığı koordinatlara dikilmeleri ile de in-sitü olarak muhafazaları sağlandı. Bu proje ile doğal zenginliklerimizin korunması, ülkemize ait özgün bitkilerin koruma altına alınıp devamlılıklarının sağlanması amaçlanmakta.

Yalova Doğa Koruma Milli Parklar Yalova Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada ” DKMP Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü Yalova İl Şube Müdürlüğü ve Yalova Üniversitesinin ortak çalışması ile üretimi yapılan endemik bitki türlerinin hem Çınarcık Şefliği hem de doğaya dikimleri devam etmekte” denildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.