Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Çiftlikköy’ün yosunları bu projeyle temizlenecek

0 52

Çiftlikköy Belediyesi, ‘Sıfır Atık Projesi’nde “Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe” adlı proje ile ödüle layık görüldü.

Çiftlikköy Belediyesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Ankara Ticaret Odası Congresium’da düzenlenen Sıfır Atık ve Belediyeler Kongre ve Ödül Töreni’nde Çiftlikköy Belediyesi “Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe” projesi ile ödüle layık görüldü. Ödül Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş tarafından Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’a verildi.

Ödül töreni esnasında Başkan Silpagar, Emine Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirerek kısaca projenin detaylarını anlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Başkan Silpagar’ı gerçekleştirdikleri ödül için tebrik etti.

“Bu ödül bizleri mutlu etti”
Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Geleceğimize ve yarınlarımıza emaneti en iyi şekilde bırakabilmek için yürütmüş olduğumuz projemizin böylesi anlamlı bir programda ödüle layık görülmesi bizi ziyadesiyle mutlu etti. Cumhurbaşkanımızın muhterem eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında projelendirdiğimiz çalışmalar ile gelecek nesillere daha güzel bir yaşam alanı bırakabilmek için emek harcamaya devam edeceğiz” dedi.

“Çevreye yönelik projelerimiz devam edecek”
Çevreye yönelik projelerin farklı alanlarda katlanarak devam edeceğini söyleyen Başkan Silpagar, “Bizleri böyle bir ödülü layık gören Emine Erdoğan Hanımefendi’ye ilçem, şahsım ve çalışanlarımız adına teşekkür ederim. Gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakabilmek için projelerimizi, çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Hem denizimiz temizlenecek, hem de geri dönüşüm sağlanacak”
Başkan Silpagar, “Türkiye Belediyeler Birliği’nin hazırlamış olduğu Sıfır Atık proje ve fikir yarışmasına Çiftlikköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’müz ve proje ofisimiz koordinatörlüğünde Nisan 2020 tarihinde adlı projemizle katıldık. 231 belediye arasında ilk 29 a girerek projemiz 500 bin TL’lik hibe almaya hak kazandı. Proje kapsamında ilçemize tam donanımlı kompost tesisi kurulacak burada; her yıl 4.000 ton ağırlığında çıkarttığımız yosunları halkımızın da katılımıyla kompost haline getirilecektir. Belediyemiz hazırlayacağı geri dönüşüm kutularını muhtarlıklar aracılığıyla evlerimize ulaştırılacak ayrıca esnaflarımıza da gönderilecektir. Esnaf ve hane halkımızdan çay posası, yumurta kabukları ve yeşil pazar artıklarıyla halkımızı da bu surece dahil ederek, ilçemizle beraber yosunlarımızı diğer atıklarla birlikte kompost haline getirerek belediye park ve bahçelerimizde ayrıca gerekli duyulan yerlerde kullanılmak üzere geri dönüştürülecektir. Projemiz sürecinde öğrencilerimizle beraber etkinlikler yapılacaktır. Böylelikle Çiftlikköy’ün hem denizi temizlenecek hem de buradan çıkarılan yosunlar kompost haline getirilip geri dönüşüm halinde kullanılacak” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.