Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Çiftlikköy’de dere temizliği

0 32

Çiftlikköy Belediyesi, Aralık ayında hava şartlarının beklenenden daha güzel geçmesini değerlendirerek ilçedeki Gacık ve Sarısu derelerinin temizliklerini gerçekleştiriyor. Her iki derede toplam 4,7 km’lik bir kesimde dere yataklarında birikmiş olan alüvyonlar, yosun ve çöpler gibi pislikler, yapılan derin temizlikle bertaraf ediliyor.

SARISU DERESİ’NDE DERİN TEMİZLİK YAPILIYOR

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü ekipleri ve Çiftlikköy Belediyesi’nin ortaklaşa çalışmalarıyla yıllardır bakım görmemiş olan Sarısu Deresi’nde derin temizlik gerçekleştiriliyor. Çiftlikköy sahilinden İhlas Evleri bölgesinde kadar olan kısımda dere yatağının yaklaşık 2 bin 900 metrelik kısmında DSİ ekipleri tarafından eskavatörler ve kepçeler aracılığıyla yapılan çalışmalara Çiftlikköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de nezaret ediyor. Çalışmaların bir hafta daha süreceği ifade ediliyor. İlçe içinden geçen bir diğer dere olan Gacık Deresi’nde de yine sahilden Sultaniye Mahallesi’ne kadar olan yaklaşık Bin 800 metrelik kesimde temizlik çalışmalarının kısa zamanda tamamlanacağı belirtiliyor.

BAŞKAN SİLPAGAR’DAN DSİ’YE TEŞEKKÜR

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar da, hafta sonunda da kesintisiz süren dere temizliği çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Silpagar, DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’ne ve ekiplerine teşekkür ettiklerini belirterek, “İlçemiz sınırlarında bulunan Gacık ve Sarısu derelerinin temizliğini Yalova DSİ 13. Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütüyoruz. Çalışmaları da yerinde gözlemliyoruz. Hava şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, bu işlemlerin daha büyük bir hızla yapılmasına olanak sağladı. Biz de bu imkanı değerlendiriyoruz. Temizlik çalışmalarında özellikle uzun yıllardır böyle bir bakımın yapılmadığı Sarısu Deresi’nden çok miktarda çamur tortusu ve dere yatağında birikmiş ağaç kökleri kalmış olması yapılan çalışmaların ne kadar isabetli olduğunu da bize gösterdi. Gacık Deresi’nde daha önce bu tür bir temizliği gerçekleştirmiştik, o nedenle Gacık Deresi temizliği daha çabuk tamamlanıyor. Dere yataklarının temizlenmesiyle hem çevre anlamında, hem de görsel olarak sıkıntıları gidermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.