Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Çiftçilerden çöp toplama merkezine tepki

0 21

Kocadere tarafına kurulması planlanan Çöp Toplama Transfer Merkezi’ni bölgedeki çiftçiler istemediklerini açıkladılar. Yalova Ziraat Odası’nda bir basın açıklaması yapan çiftçiler ve Oda Başkanı Şaban Beşli, bölgenin turizm ve tarım bölgesi olduğunu ifade etti.

Yapılan açıklamanın ardından Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ve çiftçiler, kurumlara dilekçe verdiler. Köylünün çöp toplama merkezini istemediğini söyleyen Beşli, “Köyümüz sınırları içinde, Yalova-Armutlu karayoluna cepheli, Taşlık mevkiindeki 124 ada 1 parsel ile 125 ada 3 parseller arasındaki orman arazisinin 27 dönümlük kısmının talebiniz üzerine Çınarcık, Teşvikiye, Kocadere, Şenköy ve Esenköy’ün çöp toplama (cöplük) transfer alanı yapılmak üzere birliğinize tahsis edildiği yönünde duyumlar alınmakta; bu duyumlar da, köy halkı olarak bizlerde ciddi kaygılar uyandırmaktadır” dedi.

‘Kokunun ve sineğin önüne geçemezler’

Her kuruma dilekçe vereceklerini söyleyen Beşli, şöyle devam etti: “Bilindiği üzere; 1. sınıf tarım arazilerine sahip, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerince oluşturup desteklenen projeler ile Kocadere havzası kivi üretimde çok önemli bir yer olma yolunda hızla ilerlemekte, devam eden önemli yatırımlara da ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan köyümüz, denize olan cephesi ve kumsalı ile önemli turizm yerlerinden de biridir. Adı edilen çöplük/transfer yeri 1. sınıf tarım arazilerine yaklaşık 35 metre, Kocadere deresine 80-90 metre; en yakın konuta 150 metre, Sahil Mahallesi’nin yapı yoğunluğunun başladığı yerlere 700 metre ve nihayetinde sahile bin 300 metre mesafededir. Yer üstü ve yer altı sularına vereceği zararlar yanında kaçınılmaz olarak üreteceği kötü kokuların; poşet, kağıt gibi hafif çöplerin rüzgarın da etkisiyle etrafa yayılacağı; ortalığın sineklerce istila edileceği ve civarındaki yaşamı ciddi biçimde tehdit edeceği de ortadadır.”

‘Daha uygun yer bulunmalı’

Transfer merkezi için daha uygun bir yer bulunması gerektiğini ifade eden Beşli, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Köyümüzün/köylümüzün; bizlerin, iki temel geçim/gelir kaynağından biri tarım diğeri de, turizmdir. Çöplüğün/transfer alanın buraya yapılması halinde her ikisinin de çok ağır bir darbe alacağı ortadadır. Bölgemizde çöplük/transfer alanı ihtiyacı olması halinde elbette bunun için uygun bir yer bulunmalıdır. Ancak, bu uygun yerin, kışın yaklaşık 2.000; yaz sezonunda ise hafta içi yaklaşık 25.000, hafta sonları günübirlik gelenler ile birlikte 75-80.000 bin kişinin yaşadığı; 1. sınıf tarım arazileri ile çevrili ve su kaynakları içinde bir yer olmaması gerekliliği de unutulmamalıdır. Bizlerin bu yere kesinlikle rızası bulunmamaktadır. Kocadere köyüne şimdi ve gelecekte telafisi imkânsız zararlar vereceği açıkça ortada olan bu çöplük/transfer yeri asla düşünülen yer olmamalıdır. Çöpün toplandığı çöplük alanının bulunduğu yere ve çevreye daha az zarar verecek diğer alternatif alanların objektif ve şeffaf olarak değerlendirileceğine; çöplüğün kurulması düşünülen yer halkının da görüsü alınmaksızın dayatmacı bir oldu-bittiye muhatap kılınmayacağımıza olan inancımızla gereğini saygı ile arz ve talep ederiz.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.