Bilecik’te Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantıya CHP’li 12 il belediye başkanından 7’si ve Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı. Toplantıda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu yer aldı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Yalova’nın seçilmiş Belediye Başkanı Vefa Salman’ın ise toplantıya katılmak üzere yolda oldukları öğrenildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, “CHP il belediye başkanlarının sırasıyla periyodik olarak gerçekleştirdiği bir toplantıdayız ve şimdi sıra bizim şehrimizde. Diğer Ardahan, Edirne ve Bolu belediye başkanlarımız yoldalar. Bunun dışında Yalova’da hukuksal bir süreci olmasına rağmen biz kendisini belediye başkanı olarak gördüğümüz için Yalova Belediye Başkanımız da bu toplantılara katılıyor” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise il belediye başkanları grubunun başkanlığını yaptığını belirterek şöyle konuştu:

“BURADA GENEL BELEDİYECİLİK KONULARI İLE İLGİLİ SIKINTILARIMIZI PAYLAŞIYORUZ”

“Arkadaşlarımızın teveccühü ile il belediye başkanları grubunun başkanlığını yapmaktayım. Biz yaklaşık her iki ayda bir belediyede toplanıyoruz. Burada genel belediyecilik konuları ile ilgili sıkıntılarımızı paylaşıyoruz, çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz ve ilgili kurumlara, birimlere, Belediyeler Birliği ve İçişleri Bakanlığı gibi duyurmaya çalışıyoruz.

“GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞ OLMASINI KABUL ETMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman görevden alındı haksız bir biçimde. Çünkü mahkemede herhangi bir hükmü yok, bir hüküm giymiş durumda değil ve en son raporlar da gerek MASAK’ta, gerekse Sayıştay denetimcilerinin vermiş olduğu raporda onunla ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı tespit edilmiş. Biz de bunun üzerine dün itibariyle artık göreve geri döndürülmesi için bir süreci başlattık. Daha doğrusu onun mücadelesini başlattık. Çünkü hukuk varsa bir ülkede gereği yapılmalı. Herhangi bir suçlama yok, herhangi bir tespit edilmiş durum yok. Dolayısıyla bu ülkede birçok somut delillerle suçlananlar görevine devam ederken bir CHP belediye başkanının bu şekilde görevden uzaklaştırılmış olmasını kabul etmemiz söz konusu değildir. Dolayısıyla bu toplantıda da bu süreçle ilgili görüşmelerimiz de olacak. Ayrıca toplantılarımızda bazı uzmanlar çağırıyoruz ve uzmanlar bize belirli konularla ilgili bilgi veriyorlar. Bu konuda bir nevi eğitim de almış oluyoruz. Bugün Bilecik’teki konumuz da şehirlerimizde giderek sorun bir haline gelmeye başlayan göçmen konusudur. Neler yapmamız konusunda bize uzmanlar bilgi verecekler, sunum yapacaklar. Biz de ona göre kendi şehrimizdeki bu konunun sorunlarıyla ilgili neler yapacağımızı hep beraber kararlaştıracağız ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

“YEREL YÖNETİMLERİN BİR ADIM ÖNDE GİTTİĞİNİ, İYİ ÖRNEK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de şöyle konuştu:

“Malumunuz Türkiye’de 30 büyükşehir ve 51 il belediyesi olarak farklı bir yerel yönetim anlayışı var ve kanunen birbirimizden farklı yönetilmek zorundayız. Yerel yöneticiliğin bir okulu olmadığı için de biz tecrübe aktarımıyla ve bilgi paylaşımıyla, Belediye başkanlarımızla nerede nasıl bir zorluk yaşıyorsak bunun çözümünde bir olursak neleri çözebiliriz konuşarak başlamıştık ve gündemli toplanmaya başladık. Yaklaşık 2 yıldır biz 2 ayda bir belediye başkanımızın ev sahipliğinde toplanıp, hem gündeme dair hem de yerel yöneticilikte karşılaşabileceğimiz güçlükleri ya da içinde bulunduğumuz zorlukları nasıl aşabiliriz bunları değerlendiriyoruz. Aslında kıskanılan bir birliktelik bunu da söyleyebilirim. Çünkü biz burada yerel yöneticiliğin yardımlaşmayla nasıl büyütülebildiğini de birçok belediyeye örnek olarak gösterdiğimizi düşünüyorum. Başladığımızda 10 belediyeydik, Kırklareli belediye başkanımız bağımsız seçilerek tekrar CHP saflarına katıldı ve onu da ekibimize dahil ettik. Birlikte güçlüyüz, biz bunun farkındayız. Hakikaten yapılan denetimlerde ya da kaynak çoğaltma anlamında birbirimize verdiğimiz desteği görünce bence yerel yönetimlerin bir adım önde gittiğini, iyi örnek olduğunu düşünüyoruz.”

“ESKİŞEHİR İLE BİLECİK ET VE TIRNAK GİBİDİR”

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da Eskişehir ve Bilecik’in et ve tırnak gibi ayrılmaz bir ikili olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tabii başkanlarımızın yaptığı tespitler o kadar doğru ki kutluyorum kendilerini. Çünkü belediye başkanlarının birbirini tanıması ve birbirlerinin neler yaptığını bilmesi kadar doğru bir şey olamaz. Çünkü CHP belediyelerinin hepsi başarılıdır, hepsi güzel şeyler yapıyor fakat birbirimizden haberimiz olmuyordu. Bu şekilde belediye başkanları birbirlerinin ne yaptığını görebiliyor ve gördükleri projeleri uygulama fırsatı yakalıyorlar. Ben işin başından beri iktidarın yerelden çıkacağına inanan birisiyim. Cumhuriyet Halk Partisinin Türkiye’de nüfusun yüzde 51’ini kapsayan illerde iktidara geldi. Bu da benim dediğim şeyi kanıtlıyor. Bütün belediye başkanları olarak biz artık iktidarın yerelden çıkacağı hareketi ve hazırlığı içerisindeyiz. Ben bu toplantının illerimize yararlı olacağını düşünüyorum.”

Başkanların konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.