Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

CHP Çınarcık’tan Soyer’e bombardıman

0 114

CHP Çınarcık İlçe Başkanı Ali Zara, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınlayan Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’i eleştiri yağmuruna tuttu. Zara, “AKP’li Başkan Numan Soyer ve ekibi, seçim sürecinde Çınarcık’ın insanlarına vaat ettiği projelerin kaçını hayata geçirdi?” diye sordu.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Çınarcık İlçe Başkanı Ali Zara, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’in icraatlarını ve son yaptığı açıklamaları eleştirdi. Yerel seçimlerin üzerinden iki yıl geçtiğini hatırlatan İlçe Başkanı Ali Zara, marina, yeni stat, kültür merkezi, kent oteli, küçük sanayi sitesi, yeni itfaiye, yeni garaj amirliği, gençlik ve spor merkezi, Ay Deresi’nin ıslahı, dolgu, ulusal ve uluslararası su sporları organizasyonu gibi projeleri hatırlatarak “AKP’li Başkan Numan Soyer ve ekibi, seçim sürecinde Çınarcık’ın insanlarına vaat ettiği projelerin kaçını hayata geçirdi?” dedi.

Verdiği sözlerin takipçisi olacağız

Zara, şöyle devam etti:

“Bir de ‘sosyal doku projeleri’ vardır ki, onlar da nicelik olarak, epey fazladır. Bu projelerin arasında, yazlık açık hava sinemasından tutun deniz yüzeyi temizleme aracına kadar birçok proje mevcuttur. Sayın Numan Soyer, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında, master projelerle ilgili olarak çeşitli takvimler öne sürdü. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Çınarcık İlçe Örgütü olarak, bu verilen takvimlerin hassasiyetle takipçisi olacağız. Görev süresinin kalan kısmında, verdiği büyük sözleri, sunduğu görkemli vaatleri gerçeğe kavuşturacak mı, hep birlikte göreceğiz. Biz, Çınarcık’ımıza kazandırılacak hiçbir projeye, hiçbir yatırıma muhalefet etmeyiz. Lakin her projenin, her yatırımın, halkın bilgilendirildiği saydam süreçlerle ve kanunlara uygun şekilde hayata geçmesinden tarafız. Saydamlık ve kanunlara uygunluk, bizim için büyük önem arz etmektedir”

Son iki yılda borçlar arttı

Başkan Zara, belediyenin borçlarının artmasıyla ilgili olarak sessiz kalmayacaklarını ifade ederek “Çınarcık Belediyesi’ne son iki yılda çok ciddi manada borç kazandırılmıştır. Borç konusundaki yüksek artışı, bizatihi devletin Sayıştay kurumu ortaya koymaktadır. Neyse ki, gece yarısı kararnamesiyle üyeleri değişmeyen bir Sayıştay’ımız var da, gerçekleri öğrenebilmekteyiz. Sayıştay’ın en son yayınlanan, Çınarcık Belediyesi’nin 2019 yılına ait denetim raporunda, belediyenin borç limitini aştığı tespitinde bulunulmuştur. Buradan ilgilileri ‘şeffaflık’ ilkesi gereğince; Çınarcık Belediyesi’nin güncel borcunun ne kadar olduğunu, son iki yılda Çınarcık Belediyesi’nin ne ölçüde borçlandığını açıklamaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Numan Soyer’in açıklamasında bazı işçileri işten çıkarmakla tehdit ettiğini iddia eden Zara, “Pandeminin yarattığı ekonomik kriz ortamında bir belediye başkanının ‘işten çıkarma’ imasında bulunması sahiden de üzücüdür. Ümit ederiz; hiçbir belediye personeli işini kaybetmez, ekmeğinden olmaz, zor duruma düşmez” diye konuştu.

Koru Belediyesi kadar olamadınız

Sosyal belediyecilik anlamında Çınarcık Belediyesi’nin Koru Belediyesi kadar bile olamadığını hatırlatan Başkan Zara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sosyal belediyecilik konusunda sınıfta kalan mevcut yönetim, kentin değerli mekanlarından biri olan Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nin doğal yapısını bozarak da maalesef sınıfta kalmıştır. Hiçbir estetiklik içermeyen bu betondan yapı, halkımızın önemli bir kısmı tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Ayrıca çay bahçesinin epey süredir hizmet verememesinden ötürü kendisinden gelir elde edilememesi, durumun bir başka vahim boyutu olarak karşımızda durmaktadır. Ne enteresandır ki, henüz hizmet vermemiş olan Çınaraltı Çay Bahçesi’nin ait olduğu belediye şirketinin müdürü çatır çatır maaşını almaktadır. Doğallığı zedelenen bir mekan… Henüz faaliyete girmemiş bir işletme…Haybeye maaş alan bir müdür…Şaka gibi değil mi”

Numan Soyer’in sözlerine cevap

İlçe Başkanı Ali Zara, Soyer’in “Çınarcık Belediyesi’nde israf düzeni son buldu” sözlerine de atıfta bulundu. Zara, “Dürüstlükle, açık yüreklilikle söylemeliyim ki; Sayın Avni Kurt’un başkanlığındaki Çınarcık Belediyesi dahil CHP’li bütün belediyeler, tasarruf yanlısı-israf karşıtı bir politika izlemiştir, izlemektedir. Sayın Genel Başkanımızın bu konudaki hassasiyeti ortadadır. Bilakis, israfın en iyi örneklerini AKP’li belediyelerde görmek mümkündür. İsraf, lüks, şatafat, savurganlık AKP’nin en mahir olduğu konulardır. Ne mutlu ki Türkiye, bu zihniyet tarafından yönetilmekten kurtulmanın arefesindedir. Güzel günler yakındır. Tünelin ucunda parlayan bir ışık vardır. Bize düşen, o ışığa, doğru adımlarla yürümektir” ifadesini kullandı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.