Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

BioNTech (covid-19) aşısı yan etkileri neler?

0 145

Koronavirüs aşılama çalışmaları hız kazandı. Dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada SGK’ya kayıtlı tüm çalışan ve işçilerin aşı randevusu alabileceği müjdesini duyurmasının ardından vatandaşlar MHRS ve e-Nabız üzerinden koronavirüs aşı randevularını oluşturmaya başladı. Sağlık Bakanlığının resmi sitesi olan https://covid19asi.saglik.gov.tr/ adresi üzerinden şu an tek alternatif olan BioNTech aşısının hafif yan etkileri ve yan etkinin aşı olduktan sonra görülmesi durumunda yapılması gerekenlere yer verildi. Peki BioNTech aşısı yan etkileri nelerdir?

BioNTech aşısının yan etkileri araştırma konusu olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün akşam saatlerin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada SGK’ya kayıtlı tüm çalışanların ve işçilerin randevu alabileceğinin duyurulmasının ardından MHRS ve e-Nabız üzerinde kısa süre içerisinde yoğunluk yaşandı. Sağlık Bakanlığının sitesi olan Covid-19 aşısı bilgilendirme platformu üzerinden yapılan açıklamada aşının yan etkileri, aşı sonrasında görülebilecek yan etkiler konusunda detaylı açıklamaya yer verildi. İşte o detaylar…

BİONTECH AŞISI YAN ETKİLERİ

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse

mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.

Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

YAN ETKİLER İLE KARŞILAŞILDIĞINDA YAPILACAKLAR

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:

• Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık
Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

• Yorgunluk

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

• Hafif ateş, titreme

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

• Baş ağrısı

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

• Kas/eklem ağrısı

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

• Kusma, ishal

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.