Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Bilirkişi, Millet Bahçesi’ne ‘hayır’ dedi

0 116

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisi olarak kullanılan ve 20 Mayıs 2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile “Millet Bahçesi” yapılması kararlaştırılan Yalova Devlet Hastanesi ile Kiptaş konutları arasında bulunan araziye ilişkin bilirkişi raporu açıklandı.

Yalova Çevre Platformundan yapılan yazılı açıklamada “Yalova Araştırma Enstitüsü arazisi üzerinde yapılması planlanan Millet Bahçesi projesine dair açılan davada bilirkişi raporu yayınlandı. Bu rapor bizlerin endişelerinin yerinde olduğunu teyit etmektedir.” denildi.

Yalova Çevre Platformu yaptığı açıklamada bilirkişi raporunda “Dava konusu arazinin, Sulu Mutlak Tarım Arazisi, Arazi Kullanım Yetenek Sınıflarına göre değerlendirildiğinde ise I. Sınıf Tarım Arazisi niteliğindedir. Davalı arazinin zeytinlik vasfının, cins değişikliği işleminin mevzuat hükümleri ve Tarım ve Orman Bakanlığının görüşleriyle uygun olmadığı anlaşılmaktadır (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tahsis yazısında Yalova İli Zeytincilik komisyonu kararında belirtilen zeytinlerin korunması kaydı varken, itiraz yazlarında burada zeytin olmadığı yazılmıştır). 40 sayfalık Bilirkişi Raporunda özetle, dava konusu taşınmazın tarımsal amaç dışında kullanımının ülkemizin menfaatlerine aykırı olacağından bahisle, davalı arazinin tarımsal niteliğinin korunması ve var olan Ar-Ge ve tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesinin uygun olduğu belirtilmiştir.” denildi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.