AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Başkan, dağda su arıyor

Yaz başından bu yana büyük bir susuzluk tehdidiyle karşı karşıya kalan ve kaynakları adeta sıfırı tüketen Armutlu’da Belediye Başkanı Mehmet Birkan, dağlarda kaynak suyu arayışına girdi. Birkan, yaz boyunca susuzluk tehlikesine karşın hiç kesinti yapmamayı başardıklarını aktardı.

Armutlu ilçesi yaz ayında son yılların en büyük susuzluğu ile burun buruna geldi. İlçeye içme suyu sağlayan göletteki su yetersiz yağışlar ve yaz sezonu dolayısıyla ilçede artan nüfusa bağlı tüketim nedeni ile kısa süre içerisinde bitti. Bu durumu daha önceden fark eden Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ise ilçede DSİ tarafından aşılan su kuyuları ile Armutlu Belediyesi’nin su kuyularını devreye soktu. Bununla kalmayan Birkan diğer yandan ilçede vatandaşlara ait su kuyularındaki suyu da arıtıp şebekeye verdi. Yaz boyunca bu önlemlerle ilçeye içme suyu sağlayan Armutlu Belediyesi göletinde 1 bardak içme suyu olmayan Armutlu’da yaz boyunca su kesintisi yapmamayı başardı.

Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ise, “Göletimizin su kapasitesi artık ilçeye yetmiyor.  Bunu biliyorduk. Yaz aylarında ilçe nüfusu çok artıyor. O nedenle su kullanımında da ciddi bir atış yaşanıyor. Göletin suyu daha yaz başında tükendi. Ama biz böyle bir durumu öngörerek gerekli önlemleri almıştık. İlçedeki içme suyu derin sondaj kuyularını ve vatandaşlara ait su kuyularını devreye sokarak elde ettiğimiz suyu arıtıp şebekeye verdik. Bu sayede ilçede her hangi bir su kesintisi yaşanmadı. Belediye personelimize de teşekkür etmek istiyorum. Zira onlar yaz boyunca bu konuda çok özverili bir çalışma ortaya koydular” dedi.

Yeni gölet yapılıyor

Armutlu ilçesinin bir daha böyle büyük bir susuzlukla burun buruna gelmemesi için hükümetin bir yatırımı olduğunu da dile getiren Birkan, “İlçede 5 milyon metre küplük bir içme suyu göleti daha yapılıyor. 2018 sonu ya da 2019 başında ihalenin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu ihalenin ardından çalışmalara hemen başlanacak ve Armutlu yeni bir içme suyu rezervine kavuşmuş olacak. Bu da ilçede bundan sonra susuzluk tehlikesinin yaşanmayacağı anlamına geliyor” diye konuştu.

Kaynak suları aranıyor

Armutlu Belediyesi ilçenin dağlarındaki kaynak sularını da ilçeye getirmek için çalışma başlattı. Gerekli ölçümleri yapılan ve içmeye elverişli olduğu raporlanan kaynak suları ilçenin mahallelerinde bulunan çeşmelere bağlanacak. Vatandaşlar isterseler bu çeşmelerden akan kaynak suyunu da alarak evlerinde kullanabilecekler.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.