Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Barajda su seviyesi azaldı

0 52
Yalova’nın su ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’nda su seviyesi endişe verici boyutlara kadar düştü. Edinilen bilgiye göre barajda sadece 45 günlük su kaldı.
Kurak geçen yaz mevsimi sonrasında kış aylarının da çok yağışlı geçmemesi Yalova’ya su sağlayan Gökçe Barajı’ndaki seviyenin düşmesine yol açtı. Yeşil Körfez Su Birliği yetkililerinden alınan bilgiye göre barajdaki su seviyesi Aralık ayı başında yüzde 30’lara kadar gerilerken yalnızca 45 gün yetecek su kaldı. Yani Yalova, eğer önümüzdeki günlerde yeteri kadar yağış almazsa bu kullanım miktarıyla bizi susuz günler bekliyor.

Tedbirler başlıyor

Yeşil Körfez Su Birliği de yaşanan kuraklık nedeniyle ‘acil durum eylem planı’nı harekete geçirdi. Bu plana göre belediyelerin de tasarruf tedbirlerini alması, bu tedbirler kapsamında şebeke suyuyla park, bahçe sulamalarının ve yol yıkamalarının durdurulması, halı yıkama ve taşıt yıkama istasyonlarında şebeke suyunun kullanılmaması konusunda gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor. Vatandaşlardan da su tasarrufu yapmaları isteniyor. 
İklim koşullarının aynı şekilde devam etmesi durumunda Yeşil Körfez Su Birliği tarafından yakın zamanda belli aralıklarla su kesintisi uygulamasına geçeceği belirtildi.
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.