Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Bağatar’dan işbirliği çağrısı

0 291

Ak Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar’dan sürpriz bir çıkış geldi. Bağatar, su altyapısı ve kentsel dönüşüm konularında her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, şehrin en önemli 2 hayati problemi konusunda işbirliği çağrısında bulundu. Bağatar, şehrin içme suyu altyapısının ivedilikle yenilenmesi gerektiğine dikkat çekerek “Yaklaşık 35 yıl önce yapılan içme suyu hatları ömrünü tamamlamış ve büyük nispette kaçak su oranı ile çalışmaktadır. Her gün çok ciddi miktarda su patlak borulardan şehrin altına akmakta ve bu kaçak sular şehrin altında erozyona, büyük boşluklara ve zemin sıvılaşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca yerin altına boş yere akan suyun da milli bir servet olduğu unutulmamalıdır. Bu durumun acil olarak ele alınması ve sağlıksız içme suyu hatlarının değişmesi gerekmektedir” dedi.

İl Başkanı Muğlim Bağatar, deprem konusunda da bir çağrıda bulunarak şunları kaydetti:

“İlimizin daha önce yaşadığı acıları tekrar yaşamaması için; deprem kuşağında bulunan Yalova’nın riskli alanları tespit edilerek, acil çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bu sorunun çözümü için kentsel dönüşüm yasası kapsamında; özellikle Yalova merkezde yeni imar planı yapılarak depreme dayanıksız yapı stoğunu ortadan kaldırıp kat mülkiyeti hakları saklı tutulmak kaydıyla yeni, depreme dayanıklı yapılarla Yalova’mızı yeniden inşa etmeliyiz. Örneğin, Yalova merkezde mevcutta 6 katlı olan yapılar yıkılıp yenilenmek istendiği zaman imar durumuna göre aynı katta yapılamadığı kat mülkiyet sorunları ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla binalar yenilenememektedir. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yeniden plan yapılarak bu planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan onay alınarak mevcut kat yüksekliği ve kat mülkiyet haklarını koruyarak depreme dayanıksız yapılarımızı yenileyebiliriz. Daha önce 17 Ağustos 1999 depreminde yaşadığımız acıları tekrar yaşamamak için, şehri yönetenleri bir araya gelmeye ve derhal çözüm üreterek çalışmaya başlamaya davet ediyoruz”Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.