AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Aşırı tuz tüketimi semineri!

Yalova Sağlık Müdürlüğü tarafından Düzenlenen etkinliklerde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Gençlik Merkezinde görev yapan personele, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumunda görev yapan Ayten ALP tarafından kronik böbrek hastalıkları, aşırı tuz tüketiminin böbrekler üzerindeki etkisi, sağlıklı yaşlanma, fiziksel aktivitenin önemi, sağlıklı beslenme, konularında seminer verildi. El broşürleri dağıtıldı.

Rehabilitasyon Haftası, Dünya Böbrek Günü, Dünya Tuz Günü ve Yaşlılara Saygı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi iş birliğiyle çeşitli etkinlikler yapıldı.

Bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH), her yıl meydana gelen diğer bütün nedenlerin toplamından daha fazla insanın ölümüne yol açarak dünya çapındaki en önemli ölüm nedeni haline gelmektedir. Dünya çapında BOH’a bağlı ölümlerin yaklaşık dörtte biri, 60 yaş öncesinde meydana gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tahminleri, BOH’un önümüzdeki on yılda toplam ölüm sayısının önemli ölçüde artmasından sorumlu olacağını gösteriliyor.

Nüfus artışı ve yaşam süresinin artması yaşlı insan sayısında artışa yol açmaktadır. Nüfus yaşlandıkça BOH’a bağlı yıllık ölümlerin önemli ölçüde artacağı ve 2030’a kadar 52 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Sağlıklı yaşlanmanın sürdürülebilirliği yalnızca tanı ve tedavi hizmetlerinin etkili sunumuyla değil aynı zamanda, bireylerin bağımlılık yapıcı maddelerden ve alışkanlıklardan korunması, düzenli ve sağlıklı beslenmesi, uygun fiziksel egzersiz ve spor aktivitelerinde bulunması ile oluşuyor.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.