reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Aksa Akrilik ve Akkim Kimya Fortune 500’de

Yayınlanma Tarihi : Google News
Aksa Akrilik ve Akkim Kimya Fortune 500’de
reklam

Türkiye’nin en büyük 500 şirketini ortaya koyan, geleneksel “Fortune 500” araştırması tamamlandı. Yalova’da faaliyet gösteren Aksa Akrilik ve Akkim Kimya bu yıl da listede yer alma başarısını gösterdiler.

Her yıl Türkiye’nin en başarılı şirketlerini belirleyen Fortune 500 listesi, bu yıl da hazırlanarak kamuoyuna duyuruldu. Araştırma kapsamında en büyük şirketler 2020’deki net satış rakamlarına göre sıralandılar. Yalova’da faaliyetlerine devam eden dünyanın lider akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ve Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, bu yıl da listede yer alarak başarılarını sürdürdüler.

Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Holding iştirakleri Aksa Akrilik ve Akkim Kimya, bu sene de en büyükler arasına adlarını yazdırdılar. Genel listede önceki yıla kıyasla 8 basamak ilerleyen Aksa Akrilik, 87.’liğe çıktı. Şirket ayrıca Kimyevi Madde sektörel listesinde de 1 sıra yükselip 4. sıranın sahibi oldu. Sıralamadaki yükselişi bu yıl da devam eden Akkim, tam 11 basamak atlayarak 321. olmayı başardı. Akkim, Kimyevi Madde sektörel listesinde de 1 sıra yükseldi ve 9.’luğa yerleşti.

1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak amacıyla Yalova’da üretime başlayan Aksa Akrilik, 1200’den fazla çalışanıyla 500 bin metrekareyi aşan üretim alanında yıllık 330 bin ton kapasitesiyle üretim yapıyor. Dünya akrilik elyaf üretiminin beşte birini tek başına gerçekleştiren şirket Türkiye’de yüzde 70; global pazarda ise yüzde 24’lük payla sektörünün küresel liderlik bayrağını taşıyor. Üretimdeki başarısının yanı sıra uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Aksa Akrilik, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik ediyor.

1977 yılında Yalova’da temeli atılan Akkim ise entegre üretim tesislerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Şirket, temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat gibi farklı sektörlere yönelik kimyasallar üreten yapısıyla sektörde özel bir yere sahip. Temel kimyasallar ve performans kimyasalları alanında faaliyet gösteren Akkim, iştirakleriyle birlikte 5 farklı lokasyonda yüksek teknolojiye sahip üretim tesisleriyle, yıllık 840.00 ton üretim kapasitesi ve 1000’i aşan çalışanıyla 6 kıtada ulusal ve global birçok markaya hizmet veriyor. Akkim, tekstil kimyasallarında küresel markaların da yer aldığı pastada ilk 10’da yer alan bir üretici.

reklam

YORUM YAP

Site Yöneticisi TÜM YAZILARI
reklam

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış