Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

12 Tesise toplam 763.623.00 TL ceza kesildi

0 116

Yalova Çevre ve Şehircik Müdürü Ümit Yılmaz, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı çerçevesinde artırılan denetimlerle ilgili bilgi verdi.

Yılmaz, “Gece gündüz denetimlerin sürdüğünü söyledi. 16 Haziran 2021 tarihinde 20 denetim ve 4 numune alımı yapıldığını söyleyen Yılmaz, “İlimiz genelinde müsilaj temizleme çalışmaları devam etmektedir. Müsilaj birikme alanları ve yoğunluk durumuna göre tespit edilen noktalarda temizleme çalışmaları yapılmaktadır. İlgili Belediyeler kendi sınırlarındaki temizlik çalışmalarını yürütmekte ihtiyaç halinde İl Müdürlüğümüzce temin edilen ekip ve ekipmanlar ile temizlik çalışmalarına destek verilmektedir. Ağırlıklı olarak Yalova Merkez, Taşköprü ve Altınova’da müsilaj görülmesi nedeniyle bu bölgelerde temizlik çalışmaları yapılmaktadır. Temizlik çalışmaları denizden temizleme gemileri, karadan ise vidanjörler pompalar ve temizleme kürekleri ile yapılmaktadır. İhtiyaç halinde bariyerlerde kullanılmaktadır.
16.06.2021 tarihinde müsilaj görülen tek bölge olan Taşköprü bölgesinde, İDO İskelesinden 55 m3, Taşköprü AKSA önünden 28 m3 olmak üzere toplamda 83 m3 müsilaj temizliği yapılmıştır. Marmara Hepimizin sloganı ile başlatılan Marmara Denizi temizlik çalışmaları kapsamında bugün toplanan 83 m3 ile beraber toplanan toplam müsilaj miktarı 1478 m3 olmuştur.

Marmara Denizinde ortaya çıkan müsilaj nedeniyle Temizlik çalışmalarının yanında Çevre Kanunu kapsamında çevre denetimleri de diğer illerden gelen takviye denetim ekipleri ile beraber hızlanarak devam etmektedir. Bu kapsamda 5 ekipten oluşan 20 Personel ile İlimizde bulunan fabrika, tersane, otel, motel, tatil sitesi vb. tüm yerler denetlenmektedir. Denetimlerimiz ve atık su numune alımları gece saatlerinde de devam etmektedir.

16.06.2021 tarihi itibarıyla toplamda 129 denetim gerçekleştirilmiş, 23 atık su numunesi alınmıştır. Denetimlerimizde sadece atık su denetimleri yapılmamakta Çevre Kanunu kapsamında kalan tüm konularda denetim gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan denetimlerde ihmali görülen 12 tesise toplam 763.623,00 TL idari para cezası uygulanmış, 3 tersaneye de faaliyet durdurma yapılmıştır.
İlimiz genelinde temizlik faaliyetleri ve denetimlerimiz 7/24 devam etmektedir.” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.