Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yürüyen Köşk derneği kuruldu

0 461

Yürüyen Köşk’ün dünyaya tanıtılması ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınması için dernek kuruldu.

Başkanlığını Araştırmacı-Yazar Metin Erdoğan’ın yaptığı Yürüyen Köşk Derneği, köşkün tanıtılmasına büyük katkı sunacak. Yürüyen Köşk Derneği Başkanı Metin Erdoğan, derneğin kurulma amaçlarını anlattı.

Köşkün hikayesini anlattı

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm ülkeye büyük emeği geçtiği bilinmektedir” diyen Araştırmacı-Yazar Metin Erdoğan, “Ancak en büyük emeği Yalova’ya geçmiştir. ‘Yalova benim kentim!’ diyen Gazi, Yalova’da ve Termal’de sayısız önemli altyapı ve ağaçlandırma çalışmaları yapmıştır. Bu hizmetleri arasında en çok dikkati çeken çalışması ise, kendi parası ile satın aldığı Millet Çiftliği arazisinde yaptırdığı Köşkü’nü bir ağaç dalı kesmemek için yerinden kaydırması olmuştur. Bu olay dünya tarihinde bir ilktir. 1929 yılında Yalova’ya gelen Atatürk, tesadüfen gördüğü bir ulu çınara hayran olur ve hemen yanında kendisine bir dinlenme evi yapılmasını emreder. Mütevazı köşkün inşaatı üç hafta içinde tamamlanır. Büyük Önder burayı genelde yaz aylarında dinlenmek, çalışmak ve yerli- yabancı konukları ağırlamak amacıyla kullanmaya başlar. Aradan bir yıl geçer. Köşk’e tekrar gelen Gazi, bahçıvanın bugün yaklaşık 400 yaşında olan ulu çınara ait büyük bir dalı kesmekte olduğunu tesadüfen görür. Nedenini sorduğunda bahçıvan dalın rüzgarlı havalarda çatıya zarar vermekte olduğundan şikayet eder. Bunun üzerine Atatürk doğa tarihine geçen sözü söyler, “Dal kalacak, Köşk gidecek!’ Atatürk’ün talimatı ile hemen İstanbul’dan gelen bir teknik ekip üç gün çalışarak, iki katlı köşkü raylar üzerinde bulunduğu yerden 4.80m doğuya kaydırır ve dal kesilmekten kurtulur. Bu tarihten sonra gerçek adı ‘Millet Köşkü’ olan yapı halk dilinde ‘Yürüyen Köşk’ olarak anılmaya başlanır. Bugün müze olarak doğa sevgisi ve çevre kültürümüze hizmet veren Köşk, ülkemizde doğa sembolü olarak anılmakta olup, her geçen yıl artan sayıda rekor ziyaretçi akınına uğramaktadır” diye konuştu.

‘Yürüyen Köşk’ü daha çok tanıtmak istiyoruz’

Köşk’ün UNESCO adaylığını anlatan Erdoğan, “Yürüyen Köşk’ün yanındaki dev çınarı ile birlikte korunması ve tanıtılması bizim için çok önemlidir. Ancak bu önemli yapının özgün haliyle UNESCO dünya kültür mirasları geçici listesine aday olmasını da önemsemekteyiz. Bu süreç başarı ile sonuçlandığı takdirde; Atatürk’ün doğa sevgisi ile çevrecilik anlayışının tüm dünyada öğrenilmesi açısından etkili olacak ve başta Yalova olmak üzere tüm ülkemiz için fevkalade bir reklam özelliği taşıyacaktır. Dernek kurmaktaki amacımız ve demokratik yapımız. Yalova’nın markası olan Atayadigarı bu eserin ülkemize ve dünyaya tanıtılması için Metin Erdoğan da katkılarıyla çok geniş katılımlı bir ‘Yürüyen Köşk Gönüllüleri Grubu’ yaklaşık 6 yıldan beri çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Söz konusu tanıtımı daha profesyonelce sürdürmek için gönüllülerden oluşan çekirdek grup bir araya gelerek, ‘Yürüyen Köşk Derneği’ni’ kurmaya karar verdik. Temel amacımız; bu simge eserden hareketle, tarihimize, değerlerimize sahip çıkmak, özellikle gençlerde doğa sevgisini geliştirmek ve çevre bilinci oluşturmaktır. Parolamız ise uzun yıllardır sosyal medyada kullanmakta olduğumuz ‘El eledir! YKD Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş demokratik ve bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. (NGO-Non Governmental Organisation). Çalışmalarını kişiler ve partiler üstü bir anlayışla, gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde sürdürecektir. Kısa adı YKD olan Yürüyen Köşk Derneği’nin merkezi Yalova’dır.

Yürüyen Köşk Derneği yönetim kurulu üyeleri Metin Erdoğan (başkan), Makbule Budak Çalışkan (başkan yardımcısı), Leyla Kegaz (sayman), Nuran Uzun Turan (sekreter), İsmail Mutlu (kurucu üye), Nevzat Hatıncıoğlu (kurucu üye) ve Hanife Özçam(kurucu üye) isimlerinden oluştu.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.