Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

YTSO’dan talep: Krediler faizsiz ertelensin

0 144

YTSO Başkanı Tahsin Becan, son günlerde yaşanan koronavirüs tehlikesi nedeniyle alınan ekonomik önlemler konusunda açıklamada bulundu.

Becan, yaptığı açıklamada, son günlerde yaşadığımız korona virüs tehlikesi nedeniyle ekonomideki dengelerin bozulmaması adına çeşitli önlemler alındığını hatırlattı. Sağlanan desteklerin zorlu süreçte tüm sektörlere fayda sağlayacağına dikkat çeken Becan, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz tarafından oda ve borsalardan Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilen talepler sonuçlanmaya devam ediyor. Sağlanan destekler bu zorlu süreçte tüm sektörlerimize fayda sağlayacaktır” dedi.

Bankaların yaptığı kredi taksitlerini ödeme uygulamasına değinen YTSO Başkanı Tahsin Becan, şöyle devam etti:

“Öncelikle üç kamu bankası kredi taksitlerini öteleme, uygun koşullu kredi ve ilave finansman gibi imkânlarla reel sektörün ve vatandaşın yanında olduklarını gösterdiler. Özel bankalar da bu yaklaşımı güçlendirdiler. Kamu Bankalarının yanı sıra özel bankalarında ortaya koyduğu bu iradeyi sürece destek vermeleri açısından önemsiyoruz. Özellikle kredi taksitlerinin ötelenmesi ve kredili mevduat hesabı limitlerinin arttırılması nakit döngüsünü koruyup ekonominin çarklarının dönmesini sağlayacaktır.
Bu süreç Ülkemiz reel sektörü için çok önemli, iş adamlarımızın, esnafımızın bu süreci en az zararla atlatması gerekiyor ki milyonlarca çalışan mağdur olmasın. Çalışanlara maaşların ödenmesi için işverenlere daha fazla sahip çıkılması istihdamı korumaları için daha fazla destek olunması gerekmektedir.

Son günlerde açıklanan teşvikleri önemsiyoruz, ancak özellikle bankaların söylemleri ve uygulamaları arasında farklılıklar oluyor. Kredilerin ötelenmesi konusunda bankalar ötelenen kredi için ötelenen süre kadar faiz işletiyorlar. Dolayısıyla işveren kredilerine ilave bir yük daha binmiş oluyor. Kredinin ötelenmesi mutlak suretle faizsiz öteleme olarak yapılmalıdır. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz”Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.