Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

YTSO’dan esnafa destek çağrısı

0 11

YTSO Başkanı Tahsin Becan, koronavirüs salgını nedeniyle iş dünyasının zor bir dönemde olduğunu belirterek daha fazla destek beklediklerini kaydetti.
Yazılı bir açıklama yapan YTSO Başkanı Tahsin Becan, Çin’de başlayan salgının üzerinden bir yıl geçtiğini, bir çok sektörün bundan olumsuz etkilendiğini söyledi. YTSO üyelerinin bu olumsuz durumda güçlerini zorlukla sürdürebildiğini kaydeden Başkan Becan, “İş dünyamızın desteklenmesi adına başlatılan yapılandırma ile üyelerimiz biraz olsun nefes alabilecektir, ancak iş dünyası olarak bu zorlu süreçte elbette daha fazla destek bekliyoruz” dedi.

Kafe- restoranlar ciddi zararda

Becan, şöyle devam etti:
“Son yayınlanan genelgeye göre kafeler kapatıldı, restoranlar paket servis hizmeti ile çalışmaya başladı. Elbette her zaman dile getirdiğimiz gibi insan sağlığı her şeyden önemlidir. Fakat alınan tedbirlerin tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Bu uygulama hizmet sektörünün önemli bir parçası olan kafe restoran işletmelerini oldukça olumsuz etkiledi. Hem sağladığı istihdam, hem ekonomiye katkısı düşünüldüğünde sürecin devam etmesi halinde binlerce kişinin işsiz kalacağı ve işletmelerin de tek tek kapatılacağı görünüyor. Bu sektörümüze ve mağdur olan tüm sektörlerimize ciddi devlet destekleri verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Karayollarına cephe olan restoranlarda bu genelge ile kapandı, şehir merkezinde olmadıklarından dolayı paket servisle hizmet verme imkânları yok, Bursa ve İstanbul ana yolu üzerinde bulunan bu tip işletmelerimiz için konunun yeniden değerlendirilmesi gerekir”

Üniversite önemli kayıp

Tahsin Becan, üniversitenin uzaktan eğitim yapması nedeniyle Yalova’nın önemli bir kaybı olduğunu ifade ederek “Yalova Üniversitesinde öğrenim gören 15.000 öğrenci şu an kendi memleketlerindeler. Bir öğrencinin ayda 2 bin TL harcadığını düşünürsek kentimizde aylık yaklaşık 30 milyon TL’lik bir ekonomik kayıp söz konusudur. Şehrin ekonomideki bu kaybının telafisi için devlet desteklerinin devreye girmesi faydalı olacaktır” dedi.
Kredilerin ödemeleri ötelenmeli

Becan, kredi konusuna da eğilerek şunları söyledi:
“Pandeminin ilk döneminde verilen krediler bu döneme ertelenmişti, üyelerimizden bu kredi ödeme vadelerinin uzatılması, tekrar ertelenmesi talepleri de gelmektedir. Çünkü aldıkları kredileri ödeyemeden yeniden kısıtlamalarla karşı karşıya kaldılar. Ticaret erbabının desteklenmeye ihtiyacı olduğu aşikârdır. Kredilerin geri ödemeleri faizsiz bir şekilde önümüzdeki dönemlere ötelenmelidir. Ticaret Bakanlığı tarafından pandemi nedeniyle darda olan esnafa fatura ve kira ödemeleri için hibe desteği sağlanmasına dair çalışmalar çok yerinde olacaktır. Ticaret ve Sanayi Odalarımıza kayıtlı şahıs şirketleri ve küçük işletmeler de destek ihtiyacındadır. Esnafımıza destek sağlanırken YTSO üyeleri de mutlaka bu kapsamın içinde yer almalıdır”
YTSO Başkanı Tahsin Becan son olarak tüm sektörleri yakından takip ettiklerini ve taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini söyledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.