Mimarlar Odası Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, açık hava müzesi girişimi öncesinde Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu binayı istediklerini ancak bu düşünceden vazgeçtiklerini açıkladı.
İsmail Hakkı Gültekin, kamuoyunda sıkça tartışılan açık hava müzesi alanı girişimiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu. Gültekin, akademik odaların fiziki mekan birlikteliği için düğmeye bastıklarını ve ilk olarak Yalova Ticaret ve Sanayi Odası binası için Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’dan talepte bulunduklarını söyledi. YTSO’nun yeni binaya taşınması sonrasında belediyeye geçecek bina için talepte bulunduklarını kaydeden Gültekin, “Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman, bu binanın Yalova’ya misafir olarak gelenlere otel olarak yapılacağını belirttiğinden bu düşünceden vazgeçilmiştir” dedi.
Uygulama Oteli’nin karşısında bulunan açık hava müzesi arazisinin 5 kat imar planlı olduğunu kaydeden İsmail Hakkı Gültekin, bu konunun tartışılmasını olumlu bulduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
“Şimdiye kadar kimsenin bilmediği bu durum Mimarlar Odası olarak gündeme getirilmiştir.Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman, bu konuda basına verdiği demeçte, ‘öküz altında buzağı arıyorlar ve kayıkçı kavgası yapıyorlar’ sözünü kullanmıştır. Biz Mimarlar Odası olarak öküz altında buzağı aramıyoruz. Geçmiş dönemde öküzlerin altına sakladıkları buzağıyı kurtarmaya çalışıyoruz, Mimarlar Odası olarak sivil toplum kuruluşları ile kayıkçı kavgası yapmayız. Yalnız ara sıra fikir çatışması yaşarız. Rus edebiyatının efsane yazarı Tolstoy’un güzel bir sözü vardır; ‘Öyle horozlar vardır ki öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.’ Konu hakkında bilgi sahibi olmadan, linç kampanyası başlatılmış, düşünce bazında olan bu olay gündemde tutulmaya çalışılmıştır. Açık hava müzesi aynı ‘orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüzdür’ sözünü hatırlatmaktadır. Bu yeşil alan pasifleştirilmiş ve imara açılmıştır. Mimarlar Odası olarak bu konunun gündeme gelmesinden mutluluk duymaktayız. Kamuoyunun o alanın yeşil alan olarak kalması veya planda olduğu gibi 5 katlı kültür merkezi olması konusunda karar vermesi gerekmektedir”
“Mimarlar Odası olarak yanlış yolda herkesle yürüyeceğimize doğru yolda tek başımıza yürümeyi de biliriz” diyen İsmail Hakkı Gültekin, arboretum konusunda da şunları kaydetti:
“Planların mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen eski imar planlarına dönüldüğü iddia edilmektedir. Şu anda arboretumun bulunduğu alan plansızdır. Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yalova meydanında halka hitaben yaptığı konuşmada, bu alanın turizm merkezi olacağını başka laflara kulak asılmaması gerektiğini söylemiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuşmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu alanı konuta çevirmiştir. Yalova halkının duyarlılığı ve plana yapılan itirazlar sonucu konuta çevrilen bu alan turizm alanına dönüştürülmüştür.
Bir kentin geleceği kişilerin rantına göre değil, halkın refahı için şekillenir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ve Bakanlığın gerekli hassasiyeti göstereceğine eminiz. Yalova’nın geleceği için tüm siyasi partiler ile birlikte uzlaşı ile hareket edilmesine özen gösterilmelidir.”