Yalova’da bir süredir vekaleten milli eğitim müdürlüğü görevini yürüten Ali Tosun’un ataması gerçekleşti. Tosun, atamayı bir mesajla duyurdu.
Geçtiğimiz Ocak ayında Yalova’dan Şanlıurfa’ya atanan Şerafettin Turan’ın yerine Ali Tosun atandı. Yalova’da daha önce Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini yapan daha sonrasında Şerafettin Turan’ın ataması sonrasında koltuğuna vekalet eden Tosun, asaleten atanarak Yalova’nın yeni Milli Eğitim Müdürü oldu.
Atama kararı sonrasında Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi sitesinden bir mesaj yayımlayan Tosun, Yalova’nın marka kent özelliğini koruması için eğitimdeki altyapı imkanlarını en güzel şekilde sağlamaya çalışacaklarını söyledi. Tosun, “Öncelikle Yalova ve Yalova´daki çocuklarımıza hizmet etmeyi nasip eden Allah´a şükrediyor, bize güvenerek bizi bu vazifeye layık gören büyüklerimize teşekkürü bir borç biliyor ve şükranlarımı sunuyorum. Her şeyden önce bizler Yalova’mızda karakteri, zihniyeti ve kimliği, düşünme ve algılama biçimi, milli ve manevi değerleri ile ülkemizin geleceği olan Türkiye’nin gençlerini yetiştirmek için çalışacağız. Bunun içindir ki eğitime bakış açımız güncel meselelerden hareketle “Olan nedir? Olması gereken nedir” şeklinde olacaktır” dedi.
Ali Tosun, şöyle devam etti:
“Gençlik geleceğin tohumudur. Her devrin gençliği de kendi enerjisini yaşayabileceği bir ortamda yaşıyor. Eğitimin mutfağından gelmiş birisi olarak görevimiz geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin enerjisini harcayabileceği ortamı doğru planlamak için olacaktır. Birlikte yürüyeceğimiz bu yolda, ilk günün heyecanı ve gayreti ile çalışmalarımıza yön vereceğimizi bilmenizi isterim. Müstesna şehrimiz Yalova, geçmişi ve birikimi ile eğitimde marka kent olma özelliğine sahip bir şehirdir. Bu özelliği korumak ve daha ileriye taşımak için çalışma arkadaşlarımızla beraber çocuklarımıza en güzel eğitim ve altyapı imkânlarını sağlamaya gayret edeceğiz. Eğitim süreçlerinde önemli olan eğitimin niteliği ve içeriğidir. Bu anlamda da özellikle yapacağımız planlamalarla öğrencinin aklına, kalbine ve sosyal çevresine hitap edecek şekilde yetiştirmeye çalışacağız. Bakanlığımızın eğitim politikaları doğrultusunda özellikle akademik, sosyal ve manevi gelişim alanlarında eğitimimizi yeniden şekillendirmeye gayret edeceğiz. Toplumu oluşturan, millet ruhunu meydana getiren, şahsiyeti kuran, eğitimdir. Bu nedenle öncelikli olarak düşünce, değer ve ideal planında eğitim politikalarımızı belirleyeceğiz. Bu çalışmalar kapsamında tüm eğitim çalışanlarının motivasyonunu arttırıcı etkinlikler planlayarak eğitim öğretime yön vereceğiz. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizden öncelikli beklentilerimiz iyi yetişmiş, dünyayı tanıyan, kendine güvenen, araştıran ve sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı birer birey olmalarıdır. Bu süreçte velilerimizin, akademik ve bilimsel camianın, sivil toplum kuruluşlarının ve eğitimin tüm paydaşlarının desteğini ve sorumluluk almalarını bekliyoruz. Karşılıklı sevgi, saygı, güven, hoşgörü ve yardımlaşmaya dayalı bir eğitim ortamı içinde birlikte yapacağımız çalışmalarla eğitim alanında da birçok başarıya imza atacağımıza inanıyor, yeni dönemin başta öğrencilerimiz, öğretmen ve yönetici arkadaşlarımız, nihayetinde Yalova’mız için hayırlı olmasını diliyorum”