Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

YASKİ’den “Islak Mendiller Çöpe” kampanyası

0 24

Yalova’da Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği (YASKİ) tarafından “Islak Mendiller Çöpe” adlı kampanya başlatıldı.

YASKİ’nin kampanyası ile arıtma tesislerindeki ekipmanlara zarar veren ıslak mendillerin atık su hatlarına atılmasını önüne geçilmesi hedefleniyor. YASKİ Başkanı Uğur Daban konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ıslak mendillerin arıtma tesislerindeki makinalara zarar verdiğini söyledi. Bu nedenle kampanyayı başlattıklarını kaydeden Daban, “Arıtma tesisimizin ekipmanlarımızın pompalarımızın alt yapı tesisatlarımızın en büyük problemi atık su hatlarına atılmış ıslak mendiller. Hemen hemen her gün ekiplerimiz hatlarımızda bulunan pompaların içine dolanmış olan ıslak mendilleri temizleyip pompaları yeniden hatlara monte etmek için sürekli durmadan pompaları değiştirmekteler” diye konuştu.

Daban, ıslak mendillerin yapısı nedeniyle kolay kolay parçalanmadığını ifade etti. Vatandaşları ıslak mendilleri atık su hattına atmamaları yönünde uyaran Daban, “Eğer halkımız bu ıslak mendilleri atık su hatlarına atmaz da çöp kovaları ya da özel depolama alanlarına atarlarsa ıslak mendiller atık su hatlarımıza girmeyecek, tıkamayacak ve sadece tesisimiz değil binalarımız atık su hatlarımızın her noktası rahat edecek” ifadelerini kullandı. Daban, ıslak mendiller nedeniyle bakım ve onarım masraflarının yükseldiğini dile getirdi. Katı cisimlerin asla atık su hatlarına atılmaması gerektiğini anlatan Daban, pandemi nedeniyle son dönemde maskelerinde hatlara atıldığını kaydetti.

Daban, kampanya ile farkındalık uluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.