Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova’nın korona haritasında son durum

0 85

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı alınan kısıtlama kararı sonrasında günlük vaka sayıları 30 binlerden 7 bin seviyelerine geriledi. Ancak son günlerde günlük vaka sayılarının sabit bir seviyede olması endişe yaratıyor. Yalova’da da bazı noktalarda yüksek risk devam ediyor.

Türkiye’de özellikle Kasım ayıyla birlikte koronavirüs vaka sayıları büyük bir hızla artmıştı. Günlük vaka sayıları kısa sürede 30 binlerin üzerine çıkınca kafe, restoran gibi pek çok işletmeler kapatılmış, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına geçilmişti.

Kısıtlamaların başladığı dönemde Yalova’da da koronavirüs vakaları rekor düzeye çıkmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya soktuğu Hayat Eve Sığar uygulamasında Yalova’nın tüm bölgeleri yüksek riski temsil eden kırmızı renkteydi.

Kısıtlamalar sonrası vaka sayıları Türkiye ve Yalova’da hızla düşmeye başladı. Sokağa çıkma yasakları neredeyse ikinci ayını doldururken Yalova’da vaka sayıları belirgin oranda düştü. Ancak mutasyonlu virüsün ülke sınırlarında da görülmesi ve son günlerde vaka sayılarının 7 binin altına düşmemesi endişe yaratıyor.

Şehir merkezinde özellikle Fevzi Çakmak ve Adnan Menderes Mahallesi’nde halen yüksek risk bulunuyor. Rüstempaşa, Süleymanbey gibi merkez mahallelerde ise vaka görülme sıklığı oldukça azaldı.

Yalova’nın en büyük ilçesi Çiftlikköy’de de durum benzer. Özellikle Sahil ve Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde yüksek nüfus yoğunluğu olan bölgeler yüksek risk içeriyor. Diğer bölgeler ise orta ve düşük risk teşkil ediyor.

Diğer bir ilçe Çınarcık’ta ise durum biraz daha kötü. İlçenin merkez kesimlerinde kırmızı bölgelerin halen yoğun olduğu görülüyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.