Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova’da balıkçılar lüfer ve çinekoptan umutlu

0 12

Marmara Denizi’nin güneyi ve Kuzey Ege’de avlanma yasağının sona ermesiyle 1 Eylül’de ağlarını suya bırakacak balıkçılar, yeni sezona umutlu girecek.

Yalova’da balıkçılar 15 Nisan’da başlayan yasak dönemini teknelerinin ve ağlarının onarımıyla geçirdi.

“Vira bismillah” demeye hazırlanan balıkçılar, bereketli ve halkın bolca balık tüketebileceği bir sezon diliyor.

Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş ise “Şu anda çinekop, istavrit, hamsi görülüyor. Kış mevsiminde bu balıklar toplanacak ve o zaman daha iyi anlaşılacak. Bu sezon balık fiyatları, talebe ve avlanma oranına göre şekillenecek.” dedi.

Karataş, bereketli bir sezon dileyerek, “Balıkçılarımız bu sezon iyi bir performans sergilerse halkımız da gönül rahatlığıyla ucuz balık yiyebilir. Umarım umutlarımız yüksek frekansta olur, halkımıza da bol bol balık ikram ederiz.” diye konuştu.

Yalovalı balıkçılardan Osman Karasu, bu dönem av bolluğu bakımından lüfer ve çinekoptan umutlu olduklarını, palamudu riskli gördüklerini söyledi.

Ayhan Benli de yılbaşından itibaren para kazanamadıkları bir sezonu geride bıraktıklarına değinerek, “Her seneki gibi umutla bekliyoruz. Kısmetimizi, nasibimizi denizden çıkarmak için hazırlık yapıyoruz. Sezonun bütün balıkçı arkadaşlarıma hayırlı olmasını, bol ve bereketli olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.