DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Yalova’da 182 bin seçmen oy kullanacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yalova’da 182 bin seçmen oy kullanacak
reklam

Yarın yaklaşık 57 milyon 58 bin seçmenin oy kullanacağı seçimlerde Yalova’da 182 bin 276 seçmen 570 sandıkta oy kullanacak

Aylardır yürütülen kampanyalar bugün saat 17.00’de son bulacak. Yarın Türkiye’de milyonlarca insan sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Yalova genelinde 182 bin 279 kayıtlı seçmen var.

Seçmen sayısı arttı

Yalova’da seçmenler, il ve ilçe belediye başkanları ile meclis üyeleri ve muhtarları belirlemek için oy kullanacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, il genelinde 182 bin 279 kayıtlı seçmen bulunuyor. 2014’te yapılan yerel seçimlere göre, Yalova’daki seçmen sayısı 20 bin 821 arttı. İl genelinde kurulacak sandık sayısı ise bir önceki yerel seçime göre 29 arttı. 2014’teki yerel seçimlerde 541 sandık kurulurken, pazar günkü seçimde bu sayı 570 olacak.

Sandıkta yarışacaklar!

24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde de ittifaklar yarışacak. AK Parti ve MHP’nin Cumhur İttifakı Adayı Yusuf Ziya Öztabak, CHP ve İYİ Parti’nin Adayı Vefa Salman, Demokrat Parti’nin Adayı Rıdvan Acar, Vatan Parti’sinin Adayı Fatma Jülide Keskin, Bağımsız Türkiye Partisi Adayı Rahmi Baltacı, Saadet Partisi Adayı Resul Genç, HDP Adayı Yüksel Akın ve DSP Adayı İbrahim Halil Yumuşak, sandıkta yarışan isimler olacak.

İlçelere göre sandık ve seçmen sayıları şu şekilde:

Altınova 66 sandık, 19 bin 713 seçmen, Armutlu 26 sandık 7 bin 428 seçmen, Çınarcık 81 sandık, 25 bin 61 seçmen, Çiftlikköy 88 sandık, 27 bin 940 seçmen ve Termal 17 sandık, 5 bin 115 seçmen.

 

Yerel seçimlerde hangi partiler yer alacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi seçime katılacak. Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, aynı seçim türü için birden fazla oy kullanamayacak. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek.

Seyyar sandıklar bulunacak

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için pazar günkü seçimler için seyyar sandıklar bulunacak. Söz konusu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullanabilecek. İlk kez 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde yapılan uygulama, yerel seçimlerle ikinci kez uygulanmış olacak.

Cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00’den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Hamileler, hastalar, yaşlılar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını kullanacak. Ayrıca bu seçmenlere yardım eden seçmenlere de oy kullanmada öncelik tanınacak. Cep telefonu, fotoğraf ve film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak.

Alkol satışı 24.00’e kadar yasak

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek. 31 Mart seçimlerinde oy verme işlemi yurdun doğu kısmında saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona erecek. Batıda illerinde ise oy verme işlemi saat 08.00’de başlayıp, saat 17.00’de sona erecek. Dolayısıyla seçim günü; kahvehane, kıraathane ve internet kafeler doğu illerinde saat 07.00 – 16.00 arasında, batı illerinde ise saat 08.00 -17.00 arasında kapalı olacak. Ayrıca seçim günü sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar alkollü içki satılmayacak ve servis edilmeyecek. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek. Alkol satışı ve servisi gece saat 24.00’e kadar yasak olacak.

1 Nisan Pazartesi günü okullar tatil

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm eğitim kurumları, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından okulların hazır hale getirilmesi amacıyla 1 Nisan Pazartesi günü tatil edildi. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, 31 Mart Pazar günü yapılacak seçimlerin ardından okulların hazır hale getirilmesi amacıyla MEB’e bağlı tüm eğitim kurumları, 1 Nisan Pazartesi günü tatil olacak.

reklam