reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Yalova salatalığı tarihe karışıyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

Son yıllarda özellikle Kazımiye bölgesindeki seralarda yoğun şekilde üretilen salatalıkta sona gelindi. Çiftçi, satış fiyatlarının üretim maliyetini karşılayamaması üzerine salatalıktan vazgeçmeye başladı.

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Kazımiye, Elmalık ve Kirazlı Köyü’nde yoğun şekilde üretilen Çengelköy salatalığının üretiminin sona ermeye başladığını söyledi. Çiftçiden çıkış fiyatlarının maliyetlerini karşılamadığını söyleyen Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, çiftçilerin bu duruma alternatif arayışına girdiğini belirtti.

Bu yıl üretimin yüzde 30 oranında düştüğünü kaydeden Beşli, “Parasal sıkıntı yaşıyorlar. Bu yüzden de salatalığa alternatif bir ürün arayışındayız. İlk olarak enginar üretimini deneyebilirler ama alternatif ürün arayışları var. Amaç çok ekim değil, ekim alanındaki verimi yükseltmek. Çiftçimizden çıkış fiyatları ucuz oluyor ama tüketiciye aracılar yüzünden maalesef bu büyük fiyatlara yansıyor. Çiftçiden 30 kuruş olan çıkış fiyatı, tüketiciye 3 liraya yansıyor” dedi.

 width=Salatalık üretiminin kar getirmediğini söyleyen Beşli, şunları söyledi:

“Kazımiye Köyü, Elmalık Köyü ve Kirazlı Köyü’nü ziyaret ettik. Orada çiftçimize salatalığın kilosunun maliyeti 1 lira 25 kuruş ama satışı yani çiftçimizden çıkışı 50-60 kuruş. 1 lira 25 kuruştan çıkış olsa zaten öpüp de başına koyacaklar. Bizim burada üretimini yaptığımız ürün Çengelköy salatalığı. Hiçbir şehirden bu salatalık gelmedi. İzmir ve Eskişehir yapıyordu bunu bizimle beraber. Şimdi 3-4 il daha girdi bu işe. Maliyet, fide parası, toplama parası ve işçiliği koyduğunuzda ortaya inanılmaz borçlar çıkıyor. Kar çıkmıyor.  Bu yıl yapanlar da ‘artık son’ diyor. Kazımiye’nin meşhur olan Çengelköy salatalığının üretimi sona eriyor”

reklam