Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Yalova Barosu da katılmıyor

0 666

Yargıtay’ın, 2 Eylül’de Beştepe’de yapılacak adli yıl açılış törenine katılmama kararı alan Yalova Barosu Yargıtay’a gönderdiği mektupta “Atatürk’ün kenti olan Yalova’nın avukatları olarak Adli Yıl açılış törenini 2 Eylül 2019 tarihinde, Yürüyen Köşk’te gerçekleştireceğimizi belirtiriz.” dedi

Yalova Barosu adına açıklama yapan Baro Başkanı Av. Fedai Doğruyol “ Yargıtay Başkanlığına gönderdiği mektupta “ Baromuz Başkanlığı’na gönderdiğiniz ; 2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan 2019-2020 Adli Yılı Açılış Töreni davetinizi almış bulunmaktayız.Davetiniz için teşekkür eder, bu davete katılmayacağımızı belirtiriz” diyerek şu konulara dikkat çekti:

“Hukuk Devleti anlayışının temeli hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığıdır. Ancak ne yazık ki Ülkemizde yürütmenin yargı üzerindeki gücü her geçen gün artmakta ve halkın yargıya olan güveni zedelenmektedir.

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76.maddesi gereğince ; “Barolar hukukun üstünlüğünü , insan haklarını savunmak ve korumak “ ile sorumludurlar. Yine aynı kanunun 1. Maddesi gereğince kamu hizmeti ve serbest bir meslek olan avukatlık mesleği mensupları , yargının asli ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler.

Adli Yıl Açılış Töreninin bağımsız ve tarafsız bir mekan yerine yürütmeyi temsil eden bir makamın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olması ve bu durumun yargı bağımsızlığına gölge düşürmesi sebebiyle bu davete katılmayacağımızı , Atatürk’ün kenti olan Yalova’nın avukatları olarak Adli Yıl açılış törenini 2 Eylül 2019 tarihinde, Yürüyen Köşk’te gerçekleştireceğimizi belirtiriz”Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.