DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Yalova 5 metre batıya kayacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yalova 5 metre batıya kayacak
reklam

“Yalova 5 metre batıya kayacak” Bu korkutucu sözlerin sahibi İTÜ’lü yer bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz. Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen depremi 1o sene önce söyleyen Tüysüz, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kıyısında yer alan Yalova ile ilgili korkunç bir gerçeği de gözler önüne serdi.

Habertürk’ten Alper Uruş’a konuşan bilim insanı Okan Tüysüz, yurt genelinde 2’si tartışmalı olmak üzere 24 kentin fay hattı üzerinde olduğunu hatırlattı. Yalova şehir merkezinin değil ama Altınova ve Çınarcık ilçelerinin fay hattı üzerinde olduğunu kaydeden Tüysüz, korkunç bir gerçeği bir kez daha hatırlattı.

Yalova, batıya kayacak

Tüysüz, beklenen Marmara Depremi’ne ilişkin ürkütücü gerçekleri dile getirerek şöyle konuştu:

“Marmara içerisinde yer alan fayların kırılma olasılığının büyük olduğu, bu faylar kırıldığı takdirde 7’den büyük bir deprem gerçekleşeceği ve böyle bir durumda sadece İstanbul’un değil Marmara çevresinde geniş bir alanın etkileneceğini uzun yıllardır konuşuyoruz. Bu durum 17 Ağustos 1999 depreminden sonra daha büyük bir olasılıkla gündeme geldi. Marmara’da ortalama 250 yılda bir büyük deprem oluyor. Son büyük depremler olarak 1509 ve 1766 depremlerini tarihi kaynaklardan öğreniyoruz.

Bu da yaklaşık 250 yılda bir büyük deprem olduğu anlamına geliyor. 1766’dan bu yana 255 yıl geçtiğini dikkate alırsak tekrarlama aralığı dolmuş durumda. Öte yandan ölçümler Marmara Denizi’ndeki Kuzey Anadolu Fayı parçasının yılda ortalama 2 cm kadar hareket ettiğini gösteriyor. Bu da son 255 yılda 5 metre civarında bir atım biriktiğini gösteriyor.

Daha sade bir anlatımla Marmara’da beklenen deprem gerçekleştiğinde Yalova’daki bir nokta İstanbul’daki bir noktaya göre 5 metre batıya doğru kayacak. Benzer bir durum 17 Ağustos 1999 depreminde de yaşanmış, Sakarya’da fay üzerinde yer alan bir benzin istasyonunun iki pompası birbirine göre 5 metre kadar kaymıştı”

Depremin zamanı geldi

17 Ağustos depreminin Marmara’daki bir depremin olma olasılığını yüzde 15 arttırdığına vurgu yapan Tüysüz, “Tüm bunları üst üste koyduğumuz zaman Marmara’da bir depremin olma zamanı gelmiştir. Ancak bunu kesin bir ifade olarak kabul etmemek gerekir, çünkü doğa hiçbir zaman bizim beklediğimiz gibi düzenli, davranmayabilir. Marmara 7 ve daha üzeri bir depreme gebedir. Bu deprem Marmara içerisindeki Kuzey Anadolu Fayı’ndan kaynaklanacaktır. Büyük olasılıkla da Silivri-Adalar arasında bir noktada meydana gelecektir. Bu depremin nerelerde ne kadar etkili olabileceği konusunda da yapılmış çok sayıda çalışma var. Ülkemizin ve dünyanın en önemli deprem kaynaklarından biri olan Kuzey Anadolu Fayı’nın iki kesiminde deprem tekrarlama aralıkları dolmuştur. İkisi de 7’den büyük deprem üretme potansiyeli olan bu boşlukların gelecekte yıkıcı deprem üretmesi kaçınılmazdır” diye konuştu.

reklam