reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Ya işi bilmiyorsun ya da işine gelmiyor  

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ya işi bilmiyorsun ya da işine gelmiyor   
reklam

Yalova Belediye Meclisi Trafik Komisyonu Başkanı Fahrettin Yıldız’ın Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a yönelik eleştirilerine Cumhuriyet Halk Partisi Trafik Komisyonu Üyeleri Osman Başgül ve Başar Şahin’den cevap geldi.

CHP’li meclis üyelerinden Başar Şahin, 8 yıldır komisyon başkanlığı yapan Fahrettin Yıldız’ın bilgisizce ve basiretsizce açıklamalarda bulunduğuna dikkat çekti. Trafik dolaşım planının meclise gelme gibi bir durumunun olmayacağını kaydeden Şahin, “Kentin trafik düzeni, İl Trafik Komisyonu görev ve yetkisindedir. İl Trafik Komisyonu’nun 20 Ocak 2017 tarihli kararıyla trafik dolaşım planının yasal mevzuatı oluşturulmuştur. Bir meclis üyesinin hem de 8 yıldır trafik komisyonu üyeliği ve başkanlığı yapan birisinin bu karardan haberdar değilim demesinin iki sebebi var. Birincisi işini bilmiyor, ikincisi işine gelmiyor” dedi.

“Teknik Verilere Göre Düzenleme Yapılıyor”

Kent merkezinde trafik sorunun çözümü için bilimsel çalışmalar yapıldığını belirten trafik komisyonunun bir diğer CHP’li üyesi Osman Başgül ise şunları dile getirdi:

“Öncelikle kent merkezinde 14 kritik kavşakta zirve saatlerde sayımlar yapılmış ve bu sayımlardan alınan sonuçlara göre trafik simülasyonları yapılmıştır. Bu simülasyonlarda mevcut durum simüle edilmiş, kent merkezinde yaşanan sorunlar gerçeğe yakın olarak görüldükten sonra aynı trafik %20 artırılarak yeni dolaşım projesinin tüm kent merkezinde simülasyonu yapılmıştır. Burada yapılan değerlendirme ile kentin kritik noktaları belirlenmiş, dolaşım planının aksayan noktaları yapılan değerlendirmeler neticesinde düzeltilmiş ve dolaşım planı uygulamaya esas olacak şekilde revize edilmiştir.”

 width=“Uygulama 2016 Haziran Ayında Devreye Alındı”

Planın tüm kuruluşların görüşleri alınarak uygulamaya konduğuna dikkat çeken Başgül, “STK’ların yanı sıra uygulamaya konan plan medyadan ve sosyal medyadan da vatandaşlarımızla paylaşılmıştır. Haziran 2016’da uygulamaya konan planlar için Yalova Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkililerimiz komisyon başkanına da bilgi vermiş kendisinin de trafiğin rahatladığı konusunda telkinlerini almıştır. Temmuz ayında ülkemizde yaşanan olaylar neticesinde projenin diğer etapları valiliğin güvenlik ile ilgili kararları nedeniyle bekletilmiştir. Bahsi geçen 4 aylık süreç bu döneme denk gelmiştir. Bu süreçte sadece Yalova’mız da değil tüm ülkede belirli konular daha kontrollü yürütülmeye çalışılmış ve OHAL nedeniyle Ocak ayına kadar dolaşım planı ile ilgili herhangi bir ilerleme kaydedilememiştir” dedi.

Başgül, yapılan çalışmaları ise şöyle aktardı:

“İstanbul Caddesi yatay işaretleme çalışmaları yapılmış olup, İstanbul Caddesi’nin Cumhuriyet Caddesi ile Sefabey Caddesi arasında kalan kısmında sol tarafta parkın engellenmesi için yol ortası İl Trafik Komisyonuı kararında olduğu gibi bölünme çalışmaları da tamamlanmıştır. Projenin kalan etapları İl Trafik Komisyonu kararına göre devam edecektir”

“Yapılan düzenlemeler trafiğe çözüm olamadı açıklaması talihsiz bir açıklamadır” diyen Trafik Komisyon Üyesi Başar Şahin de tamamen bilimsel verilere dayalı olarak yapılan trafik planının sayesinde hissedilir derecede rahatlama yaşandığına dikkat çekti. Şahin, “Düzenleme öncesi 20-25 dakikada kat edilen mesafeler uygulama sonrası 5-7 dakikaya düşmüştür. Bu düzenleme öncesi ve sonrası yapılan kamera çekimlerinde de açıkça görülmektedir. Önemli olan ön yargısız şekilde bakabilmektir. Ne yazık ki siyasi planları için Yıldız da en kolay yolu seçip modaya uyarak belediye başkanımız üzerinden prim yapmayı seçmiştir” dedi.

“Bisiklet Yolları İmar Planlarına Uyumlu Hale Getirildi”

Şahin, bisiklet yolları konusunda ise şunları söyledi:

“Dünya’nın hiçbir kentinde bu tarz bir bisiklet yolu uygulaması yoktur. Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Bisiklet yolları ile ilgili çalışmalar tamamlanmış imar planları ile uyumlu hale getirilmiştir. Bu bisiklet yolları paydaşlarla görüşülmeye başlanılmış sadece rekreasyon amaçlı olan bisiklet yolları planlaması yapılmamış kentin tümü üzerinde hem araç trafiği hem yaya trafiği hem de bisiklet trafiği aynı anda planlanmıştır. Belediyemiz, araç ve yaya trafiğine olduğu kadar bisiklet trafiğine de önem vermektedir. Bu doğrultuda çalışmalar yürütülmektedir. Tüm kent için yapılan bisiklet yolları için iyileştirmeler yapılarak peyderpey uygulamalara başlanılacaktır.”

“Sapla Samanı Ayırt Et”

Şehit Ömer Faydalı Caddesi yol mülkiyeti ve işletme yetkisinin tamamen Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirten Şahin; “Bu cadde üzerinde herhangi bir düzenleme yapma yetkisi belediyemizde bulunmamaktadır. Bunu Komisyon Başkanının çok iyi bilmesi lazım. Bu konuda Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nin belediyemize devri hususunda defalarca Bölge Müdürlüğü ile görüşülmüş fakat bu konuda yeni çevreyolunun bitirilmesi sonrasını işaret etmişlerdir. Dolayısı ile cadde üzerinde Karayolları Bölge Müdürlüğü, belediyemizin bir proje hazırlamasına ve bunu uygulamasına izin vermemektedir. Durum böyle olmasına rağmen belediyemiz güzergah üzerinde ‘Yeşil Dalga’ uygulamasını devreye almıştır. Bu güzergah üzerindeki hız sınırı zirve saatlerde 40 km/h, diğer saatlerde 50 km saattir. Bu güzergahın sorunu özellikle cadde üzerinde bulunan hastanedir. Bu hastane önü cadde trafiğini ciddi olarak sıkıntıya düşürmektedir. Konu sadece belediyemizin görev alanına girmemektedir. Yıldız’ın yapmış olduğu açıklama sadece hedef saptırmaktır” dedi.

“Araç Sayısı Arttı Ama Sorun Artmadı”

“2014 yılındaki araç sayısı ile şuan ki araç sayısı arasında çok büyük fark olmasına rağmen şehir içi trafiğini aynı oranda etkilenmemiştir” diyen Trafik Komisyon Üyesi Başar Şahin; “Kentimizdeki araç sayısı artmış olsa da yapılan uygulamalar ve alınan önlemlerle trafik sıkışıklıkları artmamıştır. Ne yazık ki yapılan açıklama bu konuda bilgi sahibi olduğunu düşündüğümüz Komisyon Başkanına bakış açımızı değiştirmiştir. Çünkü kendisi ya işi bilmiyor ya da işine gelmiyor” dedi.

reklam