DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Vekil adaylarından veryansın

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vekil adaylarından veryansın
reklam

CHP milletvekili adayları Tahsin Becan, Mehmet Gürel ve Yasemin Fazlaca Uygulama Oteli’nde düzenledikleri kahvaltılı programda basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde basın mensupları ile bir araya gelen milletvekili adayları Tahsin Becan, Mehmet Gürel ve Yasemin Fazlaca, açıklamalarda bulundular. Toplantıda CHP İl Başkanı Muttalip Tunç, Saadet Partisi İl Başkanı Celal Korkmaz, Demokrat Parti İl Başkanı Zehra Görener de hazır bulundu. 

“2. vekili alacağımıza inanıyoruz”

Seçim öncesi çalışmalar hakkında konuşan Tahsin Becan, Yalova’daki seçim çalışmalarının vekiller arasında espri ve şakalaşmalarla sürdüğünü kaydetti. Her zaman ‘savaşın kazananı yoktur’ lafını söylediğini hatırlatan Becan, “Her zaman ya Yalova kazanır yada Yalova kaybeder. Biz bu kafa ile yola çıktık. Çalışmalarımız da iyi gidiyor. 3 zor ama en azından 2. vekili alacağımıza inanıyoruz. 3. Vekili de zorlayacağımıza inanıyoruz. Tabi son seçim rüzgarı nereye gider bilemiyorum. Biz bize düşeni yapıyoruz. Hepimiz gece geç vakitlere kadar çalışıyoruz. Tabi takdir edersiniz seçim süresi çok kısa bu kısa sürede gidemediğimiz noktalar tabiki oluyor. Bu diğer partiler içinde aynı kısa sürede yapabileceklerimiz ancak bu kadar. Biraz sosyal medyadan biraz kendi emeklerimizle çalışmaya çalışıyoruz” dedi. 

“Korku bacayı aşmış”

Konuşmasında bayram ve afiş konusuna da değinen Becan, “Bizim bu kadar para gücümüz yok. Olduğu kadar yaptık. Bu kadar parayı bırakın afiş sayısını fazla bastırsak bile onu asacak ekiplerimiz de çok fazla yok. Bunları yapanlar belediyeler. Belediye de bizim elimizde olmayınca o gücümüz eksik ama ben çok fazla bayrakla filamayla seçimlerin alınacağına inanmıyorum. Birebir çalışma her zaman daha önemli. Şunu da yaşıyoruz sokaklara, caddelere astığımız afişler, bayraklar sabahları kesiliyor. Buna da üzülmüyoruz, seviniyoruz. Demekki korku bacayı aşmış ki bunu yapıyorlar” diye konuştu. 

“Takım tutar gibi parti tutmanın alemi yok”

Anketler konusundaki şahsi fikrini söyleyen Becan, “Ben anketlere biraz karşıyım, şu an anket yaptırsak örneğin CHP çok yukarıda çıksa sizce millet ittifakı çatısı altında bulunan arkadaşlar ne yapar? Kazandık diye herkes rehavete kapılır mı kapılmaz mı? Onun için yaptırmıyorum, kötü çıkacak olsa bu seferde moral bozulacak. Bundan dolayı anketlere bakmıyoruz biz son güne kadar, gece yarılarına kadar çalışacağız. Ondan sonra da halkın kaderine bırakacağız bu işi. Takdir görürlerse ne olacaksa o olacak. Anketleri kimin yaptırdığı önemli değil, alakasız şeyler görüyorum. Biz kendi işimize bakacağız, gittiğimiz yerden aldığımız tepkilere bakınca çok farklı sonuçlar çıkıyor. Beni aryan AK Partili, MHP’li arkadaşlarım, dostlarım var hayatında CHP’ye hiç oy vermemiş. Fakat bu seçimde vereceğini söyleyen var, CHP’li olduğu için değil, gidişattan memnun olmadığı için mutlu olmadığı için adalette sıkıntı yaşadığı için, özellikle özgürlükte sıkıntı yaşadığı için veriyor. Şunu Türk halkının görmesi lazım, takım tutar gibi parti tutmanın alemi yok. CHP’nin 20 sene iktidarda olmasını hayatta istemem çünkü doğru bir şey değil. Süre uzadıkça herkes iktidar sarhoşluğuna kapılıyor, doğru adamlarda bozulmaya başlıyor. Bir partinin peşinden yıllarca koşmanın anlamı yok. Eksisi varsa kendi partinde olsa yerden yere vuracaksın bu kadar basit. Sonuçta o partilerin aldığı kararlarla hepimizin yaşam şartları değişiyor” ifadelerini kullandı.

“Yalova hak ettiği yerde değil”

“Hayatımızdan çok mu mutluyuz? Parası olanda mutsuz olmayanda” ifadelerini kullanan Milletvekili Adayı Becan, “Çok büyük iş yapanlar var ben 12 senedir onlarla iç içeyim, bin lira kazanıyor bin 100 lira gideri var. Nasıl ayakta kalacağız? Bunlara bakmak lazım, şu anda ekonomi yerlerde. Benim hep söylediğim bir şey var, maalesef rahmetli Erbakan’dan beri doğru dürüst fabrika kurulmadı ülkede. Hep tüketim üzerine bir şeyler gidiyor. TOKİ’ler, inşaat sektörü, köprüler, yollar başka bir şey yok ki. Biz üretim yapamazsak nasıl bu yatırımları yapacağız? Bu yatırımlar yanlış demiyorum ama zamanlaması yanlış. Birazcık üretime ağırlık verseydik, tarımdan sanayiye Türkiye belli bir noktaya gelirdi o zaman duble değil farklı daha güzel yollar yapardık. 1 değil 5 hastane yapalım ama şu anda gereksiz yatırımlar şu an o kadar fazla ki. Yalova için söyleyeceğim Millet Bahçesi, yazık günahtır oraya harcanan paraya. 10 dakikada Termal’e gidiyoruz ve Millet Bahçesi’nin kralı var orada. İstanbul’da yapın orada ihtiyaç var ama Yalova’da yok. Buna benzer anlatacağımız bir sürü saçma sapan yatırımlar var. Örneğin adliye binası, eski binayı satıp başka bir yerde doğru düzgün bir adliye binası yapılabilirdi. Bir tane binanın yanına 1 metre aralıklarla ikinci koridorlu saçma sapan bir bina yapılmış, üstelikte otopark yok altında. Avukatlar kendilerine otopark bulamıyor. Yalova’da yapılacak yatırımlara yerel yönetimler, belediyeler karar vermemeli. İnşallah yaptırım gücümüz olursa Yalova’da ne yapılırsa yapılsın yerel yönetimleri, valiliği, belediyesi hep beraber toplanıp karar verilirse doğru sonuçlar çıkar. Yalova kamu yatırımında sonuncu sırada, Yalova’ya kamu yatırımı gelmiyor, köprüyü söylüyorlar ama Yalova’nın yatırımı değil. Yalova hak ettiği yerde değil. Termal’de Sağlık Bakanlığının oteli var, Çiftlikköy’de Etibank arazisi var yıllardır atıl duruyor. İnşallah iktidar olursak seçimden sonra da aynı ekiple çalışarak Yalova’ya bir şeyler katmak istiyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Sıkıştırılmış seçim kampanyası

Mehmet Gürel de çok yoğun bir seçim kampanyası yaşadıklarını belirterek, 1 aya sıkıştırılmış seçim kampanyası döneminde Yalova’ya faydalı olabilmek için fikir ve ortak akılı halka sunmaya çalıştıklarını kaydetti. Amaçlarının ilk olarak Türkiye genelinde bir siyasi başarı sağlamak olduğunu ifade eden Gürel, “Kemal Kılıçdaroğlu’nu Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı yapabilmek ve Türkiye’nin önünü ekonomik, eşitlik, özgürlük, toplumsal huzur, barış ve adaleti yeniden tesis anlamında mutlu huzurlu bir ülke haline getirmek. Biz Cumhuriyet Halk Partisi ve ittifakımızdaki diğer partilerle beraber bunu Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığında en güzel şekilde yapabileceğimize inanıyoruz” dedi.

“Yalova’nın Yalova halkından kopuk bir şekilde yönetildiğini görüyoruz”

Yalova’daki hedeflerinden de söz eden Gürel, bazı şeylerin daha önceden eksik yapıldığını gördüklerinden dolayı kendilerine oy istediklerini ifade etti. Yalova’yı diğer kentlerle yarış halinde olduğunu söyleyen Gürel, diğer kentlerle yarışta en öne çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. Gürel, “Daha önceki 20 yıllık AK Parti iktidarında Yalova’da 2 milletvekili olmasına rağmen mevcut iktidarın eksik kalan birçok yatırımlar var. Defalarca söyledik ama anayollarda eksiklikler var. Yalova-Armutlu Yolu’nda, Çınarcık Yolu’nun Bursa’ya bağlantısında veya Kılıç Yolu’nun sahipsizliğinde veya birçok ara ulaşım bağlantısında imar planlarında eksiklikler var. Sürekli değişmeler var. Çevre düzenleme planları Yalova’ya yatırımları çekmekten, doğru, adaletli bir yaşam ortamı sağlamaktan ziyade kimin siyasi gücü varsa onun istediği gibi şekillenmekte. Bunu Arboretum’da da gördük. Başka yerlerde de gördük. Yalova halkının hiç haberi olmadan bakanlıkta planların sürekli değiştirilip Yalova halkının sadece planların işlemleri için gönderdiklerini de gördük. Yani Yalova’nın Yalova halkından kopuk bir şekilde yönetildiğini görüyoruz. Eksik yatırımlarla beraber. Biz ne yapacağız? İlk önce bu eksik kalan yatırımları yollar olsun, baraj ve gölet çalışmaları olsun Altınova ve Çiftlikköy’deki veya sportif, sosyal mekanlar olsun bu yatırımları yeni iktidarımızda kısa bir sürede tamamlayacağız. Depreme dayanıklı bir kent inşa etmek için iktidarımızda gereken her şeyi yapacağız ve yerelde de bunun takipçisi olacağız. Kentsel dönüşüm bağlamında çalışmaların daha hızlı, daha doğru yapılması için gerekenleri yapacağız. Aynı zamanda Yalova’nın güzelleşmesini sağlayacağız. Mekansal yatırımlar hem hükümetin hem yerel yönetimlerin yapılması gereken yatırımları yapmasını ve detayları kurgulamasına çalışacağız. Yalova gibi bir şehirden Eskişehir’i gezmeye giden insanlarımız var. Neden orada belediye başkanımız çok güzel bir kent kurgulamış en azından belli bir bölümünü ve buraları cazibe noktası haline getirmiş ve bizlerde deniz kenarındaki 3 büyük şehrin ortasında, kaplıcaları olan, yeşili, doğası bambaşka olan Yalova’dan otobüslerle, turlarla sadece içinde Porsuk Çayı olan oraya bir plaj yapan doğru mekansal cazibe noktaları yaratmış bir kente gezmeye gidiyoruz. Orası için, ülkemiz için çok güzel ama Yalova için bir ayıptır. Burada çok daha güzel bir kent kurgulayabilirdik bu konuda çok eksik kaldık. 2013 yılında güçlü, güzel, güvenli Yalova diye bir sloganımız vardı. Ekonomisi anlamında güçlü, depreme karşı güvenli ve bir çekim merkezi anlamında güzel bir kent yaratma iddiamız var” diye konuştu.

“Yalova halkı siyasi tercihleri yapma konusunda bilinçli ve tecrübelidir”

Yalova’nın önümüzdeki yıllarda bizi çok ilgilendiren çok önemli bir sorunu olduğunu belirten Gürel, “Yalova’nın Çiftlikköy ve Altınova bölgelerinde yapılan OSB’ler var, tersaneler var. Bu OSB ve tersanelerde önümüzdeki yıllarda yaklaşık 80 bin ek nüfus geleceğini oradaki ilgili kişiler vurguluyorlar. Tersanede çalışan işçilerin bir kısmı, bazı dairelerde 5-10 kişi olarak kalıyorlar bekar olanlar. Buraya bu anlamda göç eden veya edecek insanların o bölgede huzurlu, mutlu ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir şekilde yaşayabilecekleri yaşam alanları kurgulanmalı. Gelecek olan nüfusun Yalova nüfusu ile sosyal ve kültürel anlamda entegrasyonunu sağlayacak çalışmalar yapmalıyız. Yoksa bazı huzursuzluklar, bazı mutsuzluklar, kötü yaşam alanları ve konforsuz bir yaşam bizleri bekliyor. Genel seçimlerle ilintisi ne, o bölgede bu yatırımların ve bu yerleşim alanlarının doğru şekilde yapılacak izinlerin alınması, imar planlarının düzenlenmesi, sanayi planlarının doğru yapılması, ulaşım bağlantılarının doğru yapılması anlamında da genel seçimlerle de ilintisi çok yüksektir. Çünkü yapılan bütün her şey imar planlarında belirleniyor ve ölçeklendiriliyor. Milletvekili adaylarımız ve ittifak ortaklarımızla birlikte Yalova’yı, Türkiye’nin en yaşanabilir, en güzel, en keyifli, kalkınmadan, yatırımlardan payını alabilen, en çok demiyim çünkü hiç alamamış, bir kent haline getirmeye çalışıyoruz. İnşallah iddiamızda yüksektir. Yalova halkı siyasi tercihleri yapma konusunda bilinçli ve tecrübelidir. Genel matematiğe bakarak olması gereken dengeyi kuracaktır. Bizde CHP ve ittifak ortaklarımızla en az 2 milletvekili çıkararak başarılı olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Kader seçimi

Yasemin Fazlaca ise, önümüzdeki seçimin bir kader seçimi olduğunu ifade etti. Fazlaca, “Bu artık bir milletin varoluşu seçimi olacak bizim için. Bir referandum seçimi olacak. Şu anda bir kişiye veya bir ideolojiye oy vermeyeceğiz. Şu anda varoluş için ya hep birlikte bir ortak akıla oy vereceğiz yada tek adamın ideolojisi çerçevesinde şekillenen bir Türkiye’ye oy vereceğiz. Onun için çok önemli” dedi.

reklam