Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Vefa Salman’dan deprem açıklaması

0 890

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman 17 Ağustos Marmara Depremi’nden ders çıkartan Yalova’nın bölgede depreme en hazır il olduğunu dile getirdi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman beklenen İstanbul Depremi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yalova’nın 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında yapılaşma ve yapı denetimi konularında çok önemli kararları hayata geçirdiğini dile getiren Salman, “1999 depreminin ardından biz dersler çıkardık. Büyük depremin ardından en doğru kararlar Yalova’da alındı. Yatay ve düşey taşıyıcıların artırılması, perde beton ve bodrum gibi şartlar getirildi. Bunlar çok önemli ayrıntılar. Arkasından beton kalitesi artırıldı. En önemlisi de Yalova’nın 4 kat imarla sınırlandırılması. İmar sınırlandırması hem deprem için hem de 3 büyük kent arasında bulunan Yalova’nın doğa ve çevre kimliğinin kaybetmemesi açısından çok önemli bir uygulama. Geçtiğimiz ay İstanbul’da meydana gelen deprem sonrasında birçok detayın tartışıldığı bir konferans düzenledik. Deprem konusunda İstanbul bizden öğreti almalı. İstanbul için kentimizde yaşadığımız endişeyi yaşıyoruz. Deprem eğitiminin verilmesi lazım. İstanbul’da son deprem saat 13.59’da oldu. 17 Ağustos depremi ise 03.02’de olmuştu. Yani depremin bizi ne zaman ve nerede yakalayacağını bilmiyoruz. Yalova ufak bir kent olduğu için deprem sonrasında kolay toparlandı ve güçlü ayağa kalktı. Gölcük buraya oranla çok daha fazla hasar gördü. Deprem bir gerçek. Marmara’da ne zaman olacağını bilemiyor kimse. Deprem toplanma alanları üzerine yoğunlaşılıyor ama Yalova için bundan ziyade barınma alanları önemli. AVM’ler bunun için kullanılabilir. Biz de bu konu üzerinde duruyoruz” dedi.

“Kurulan sisteme güveniyorum”
Yalova’da depremin önceden tahminine yönelik kurulan sistemlere de güvendiğini belirten Yalova belediye Başkanı Vefa Salman, “AFAD ve Valiliğin yürüttüğü bizim de gönülden destek olduğumuz bir sistem kuruluyor. Bu sistemle gelecek olası depremden haberdar olunuyor. Kaplıca olan yerler deprem için birinci noktalar. Termal ilçesine suyun debisini gözlemleyecek bir aygıt yerleştirilecek. Denizi ve dalgaları gözlemleyen kameralar da konulacak. Bu sisteme inancım var. Türkiye’de hiçbir kent depreme yüzde 100 hazır değil ama en hazır kentlerden birisi Yalova. Bunun yanı sıra kentin depreme hassasiyetini en yoğun yaşayan bölgelerde kentsel dönüşüm yapılmalı. Ancak bunun önünde çok büyük engeller var” diye konuştu.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.