Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Vali Erol’dan koronavirüs açıklaması

0 246
Yalova Valisi Muammer Erol, Gündem Özel programının çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Erol, koronavirüs salgınıyla ilgili, “Genel olarak Yalova alınan tedbirler ve onların sonuçları açısından yapılan etkenlerin katkısıyla yapılan değerlendirmede, Yalova en iyi 10, en kötü 10 arasında değil… Rakam paylaşmadık, paylaşmıyoruz, paylaşmayacağız.” dedi.
 
Vali Erol, Kent 77 ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programının konuğu oldu. Kent 77 İmtiyaz Sahibi Özgür Yıldız’ın sorularını yanıtlayan Erol, pandemi dönemini genelgeler çerçevesinde yürüttüklerini söyledi. Vali Erol’un konuşmasından kesitler:
 
YALOVA EN İYİ 10, EN KÖTÜ 10 ARASINDA DEĞİL
Yalova’mızda yapılanlar artı Yalova’nın özelikleri dikkat edilerek yapılanlar vardı. Süreç başladığında Yalova’da kontrol edebileceğimiz durum söz konusuydu. Halen de öyle. Hazirandan sonra artışlara paralel olarak artış yaşandı. Genel olarak Yalova alınan tedbirler ve onların sonuçları açısından yapılan etkenlerin katkısıyla yapılan değerlendirmede, Yalova en iyi 10, en kötü 10 arasında değil. Mayıs ayında, seyahat yasakları gelmeden sıfırı yakalayacak durumdaydık. Ülke genelindeki artışlarla bizde de oldu. Yalova 3 büyükşehrin, ortasında. Yaz nüfusun 800 bin olduğu yerde artış olması kaçınılmaz.
 
3-5 SAAT ARASI TEST SONUCU
Testlerimizi Ankara, Bursa’ya gönderiyorduk. Bunun oluşturduğu dezavantaj vardı. Bizim bu süreç içindeki dönüm noktamız nisan ayı içinde test laboratuvarının ilimizde kurulması. Biz bugün aldığımız numunelerin sonucunu 3-6 saat arasında görüyoruz. Bu Pozitif vakaların temasının artmasını engelliyor. Sürecin başından beri temaslı takibi için de kurduğumuz ekiplerin de başarısıyla yüzde 98-99 altına düşmedik. Pandemi vakalarında önemli olan pozitif vakaları ve temaslarını bulmak.
 
POZİTİF HASTALAR TAKİPTE
Pozitif vakaları Tatil Park ve kredi yurtlar kurumun yurtlarında karantina altında tutarak virisün yayılmasının önüne geçtik. Bu noktada kendimizi başarılı görüyoruz. Tedbir meselesi önemli. Yalova’ya özel pazaryerleriyle ilgili bir yasaklama kararı var. Maske takma zorunluğuyla ilgili karar da tüm Türkiye’den önce aldığımız karar idi. Takip noktasında da filyasyon ekiplerimiz, aile hekimlerimiz, muhtarlarımız, öğretmenlerimiz ve imamlarımız takipteler. Yalova özel program var. Pozitif vakalı vatandaşlarımızın izolasyon dışına çıktığını izleyebiliyor, denetleyebiliyoruz. Sınırlar dışında çıkarsak yakalıyoruz. Bir kişi ancak İstanbul-Kadıköy’e kadar kaçtı.”
 
4 MİLYON LİRAYA YAKIN PARA CEZASI KESİLDİ
Yalova’da tedbirlere uyma noktasında ciddi bir hassasiyet var. Vatandaşların da birbirlerini uyarmalarına şahit oluyoruz. Sağ olsunlar işin bilincindeler. Bunun istisnası var mı var, çok mu değil. Aza indirebilir mi evet, sıfır olabilir mi, hayır. Cezalar caydırıcı ama keşke cezalara kalmasa. Yaz döneminin en popüler riskli alanları düğünler. Burada ölçüyü kaçırıyor idik. Yalova’nın sahilinde bir düğün yapıp, halay çekip bir de bunu sosyal medyada paylaşan arkadaşlarımızın bu işin ciddiyetini biliyordur düşünüyoruz. Biz kararlıyız. Bugüne kadar 4 milyon liraya yakın para cezası kesildi.
 
RAKAM PAYLAŞMADIK, PAYLAŞMIYORUZ, PAYLAŞMAYACAĞIZ
Rakam paylaşmadık, paylaşmıyoruz, paylaşmayacağız. Rakam açıklamakla ilgili Sağlık Bakanımız paylaşıyoruz. İllerle ilgili rakamı da gerektiğinde Sağlık Bakanımız anlatıyor. Sosyal medyada bu rakamları açıklamanın manasını da anlamıyorum. Günlük Yalova’da 200-300 bin nüfus hareketliliği var.
Tersanelerde vakaların çıkma noktalarına baktığınızda servislere girip çıkma noktasında çıktığı görülüyor. Ciddi bir sirkülasyon var. Şu andaki riskle başa edebilecek durumdayız.
 
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.